Taksim‘e yapılan saldırıya karşı direnişi sahiplenmeye çağırıyoruz

Almanya (11 Haziran 2013) AKP iktidarı bugün polisi ile Taksime saldırmıştır. Bizler Avrupa’da yaşayan göçmen işçi ve emekçilerin örgütlendiği demokratik kitle örgütleri olarak yapılan bu saldırıya karşı sesimizi daha gür çıkarmaya, direnişi sahiplenmeye çağırıyoruz. Bizler, AKP iktıdarının halklarımıza estirdigi teröre dur demeye, Taksimde bulunan işçilere, emekçilere, gençlere, Kürt halkına, Ermeni, Rum, Asuri-Süryani, Laz, Çerkez, Arap, Roman halklarina, Basta Alevi, Ezidi olmak üzere farklı inanç mensuplarına sahip herkese sahip çıkmaya çağırıyoruz.

AKP nin kendisi gibi düşünmeyen ve kendisine boyun eğmeyen toplumun her kesimine yönelik saldırılarına karşı, Taksimde baslayan direniş mutlaka yükseltilmelidir. AKP, Toplum üzerinde estirdiği faşist zulmünü, kitlesel tutuklamalarını, öğrencilerin, gazetecilerin, aydınların, hukukçuların hapislere doldurulmasını, doğayı, yaşam alanlarını tahrip ederek, kentsel dönüşüm saldırılarıyla yoksulların evlerini başlarına yıkarak sürdürmektedir. Yeni yapılacak köprüye tarihte alevileri katletmesi ile tanınan‘’Yavuz Sultan Selim’’ adını vererek Alevilere hakaretini sürdürmekte, kendisini protesto eden yüzbinleri, milyonları çapulcu olarak niteleyerek aşağılamaktadır.

Taksim’de zulme karşı yakılan direniş ateşi Türkiye’nin dört bir yanına yayıldı. Her yeri Taksim’e, her yeri direniş alanına çevirdi. Polisin saldırısı ise pervasızca sürüyor. Şimdiye kadar en az 3 gösterici katledildi, onlarcası ağır, (polis kurşunuyla yaralanan on gündür yaşam mücadelesi veren beyin ölümü gerçekleşen Ethem Sarısülük’ün ailesi devlete karşı dava açmıştır).olmak üzere binlerce insan gözaltına alındı.

AKP iktidarının toplantı ve gösteri meşru hakkını kullanan kitlelere yönelik estirdiği polis terörünü şiddetle kınıyoruz ve son bulmasını istiyoruz.

Taksim’den Türkiye’nin dört bir yanına ve Kürdistan’a yayılan meşru direnişi selamlıyoruz. Greve çıkarak halkın direnişini sahiplenen işçi sınıfını selamlıyoruz.

Bizler, Avrupa’da faaliyet yürüten demokratik kitle örgütleri olarak, Taksim’den Türkiye’ye ‘’Her Yer Taksim, Her Yer Direniş’’ sloganıyla yayılan direnişi ve taleplerini sahiplendiğimizi belirtiyoruz. Avrupa’da yaşayan göçmen işçi ve emekçileri Taksim in teslim alınma girişimlerine karşı sokağa çıkarak bu direnişle dayanışmayı büyütmeye, ırkçılığa, şovenizme ve faşizme karşı halkların kardeşliğini büyütmeye çağırıyoruz.

Avrupa işçi ve emekçilerini, Türkiye’de AKP zulmüne karşı demokratik hak ve özgürlükler için yürütülen bu mücadeleyle enternasyonal dayanışmayı büyütmeye çağırıyoruz.

Taksim Direnişinin talepleri taleplerimizdir:

· Taksim Gezi Parkı projesi iptal edilsin!

· Başta İstanbul, Ankara, İzmir, Hatay, Adana Valileri ve Emniyet Müdürleri olmak üzere tüm sorumlular görevden alınsın!

· Gaz bombası kullanımı yasaklansın!

·Direnişe katıldığı için gözaltına alınanlar derhal serbest bırakılsın!

· Başta Taksim ve Kızılay olmak üzere tüm yasaklı alanlar halka açılsın!

·İfade özgürlüğünün önündeki engeller kaldırılsın!

 

Almanya Demokratik Güçbirliği Platformu

11.06.2013

AABF (Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu), ADHF (Almanya Demokratik Haklar Federasyonu), AGİF (Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu), ATİF (Almanya Türkiyeli İşçiler Federasyonu), ABM (Avrupa Barış Meclisi), Avrupa Demokratik Dersim Birlikleri Federasyonu, Avrupa Sürgünler Platformu, Devrimci Proletarya (Yaşanacak Dünya), CENI (Buroya Aştiyê ya Jinên Kurd), DIDF (Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu), Ezidi Dernekleri Federasyonu, FEDA (Demokratik Alevi Federasyonu), KOMKAR (Kürdistan Dernekleri Federasyonu Almanya) Kürdistan Halkevleri (Mala Gele Kurdistan e.V.), Özgürlük ve Dayanışma Almanya, TÜDAY (Türkiye / Almanya İnsan Hakları Derneği ), YXK-Kürdistan Öğrenciler Birliği, YEK-KOM (Almanya Kürt Dernekleri Federasyonu ), ZAVD (Almanya ve Orta Avrupa Asuri Federasyonu)

266 kez okundu.

Check Also

“Sürgün ve Kadınlar” – Engin Erkiner

Avrupa Sürgünler Meclisi ( ASM ) Yürütme ve Yayın Kurulu üyelerimizden Engin Erkiner tarafından “Sürgün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir