İşgale son, Karabağ’a özgürlük!

Azerbaycan Devletinin Artsakh (Karabağ) halkına karşı başlattığı etnik yok etme kampanyasına karşı Frankfurt’ta protesto mitingi yapıldı.

Avrupa Demokrat – Enver Enli (Frankfurt)

23 Eylül 2023 Günü , Frankfurt Soykırım Karşıtları Derneği ve Deutsch-Armenische Juristenvereinigung e.V. kurumlarının  çağrısıyla,

Frankfurt Zeil 129 adresinde bir araya gelen kitle Azerbaycan Devleti’nin işgal ve katliamlarını kınadı.

On binlerce insanın tekrar soykırıma uğratılmasına seyirci kalmayın! sözlerinin ön plana çıktığı mitingde çok çok sayıda katılımcı döviz ve bildirileriyle Azerbaycan Devleti ve destekçilerini kınayan açıklamalar yaparken, 9 Aydır Artsakh (Dağlık Karabağ) ile Ermenistan arasındaki yolun korsanca bloke edilmesi, çoluk-çocuk, hasta-yaşlı ve on binlerce kişinin, açlık soğuk, hastalık ve acil insanı ihtiyaçlarından mahrum bırakarak bir insanlık insanlık trajedisi yaratan Azerbaycan Devletinin Stepanakert şehrini de bombalayarak sivil halkı yerlerinden etmeye ve göçe etmeye zorlandığının dile getirildiği dile getirildi…

Soykırımı tanıyan ülkelere de yapılan çağrılarda, “uluslararası toplum, insanlığa karşı işlenen katliamların durdurulması için acilen harekete geçmelidir” denildi.
Soykırım’ın devam ettiği ve Ermeni halkının varlığı 108 yıl sonra  yine aynı failler tarafından tehdit edildiği dile getirilen mitingde, 1915 yılında Ermeni halkının uğradığı büyük soykırımın tekrar yaşanmaması ve yaraların acilen sarılması için gerekli tedbirlerin alınması çağrısı yapıldı.
Artsakh Halkının kendi kendini yönetmesi ve kendi yöneticilerini belirleme hakkına saygı gösterilmeli; Artsakh Cumhuriyeti acilen tanınarak, uluslararası korumaya alınmalıdır; Talepleriyle devam eden mitingde , Türk Devleti ve Azerbaycan’ın ortak siyasi ve askeri stratejilerine uygun olarak, her türlü fırsat ve olanaktan yararlanarak bölgede “1915 Soykırımı”na devam etmeye, bölgeyi Ermenisizleştirmeye çalıştığı dile getirilen mitinge ilgi yoğundu.
İstikrarlı iletişim ve yakıtın yokluğundan, bölgeden sağlıklı bilgi alınamamakta, halkın karşı karşıya olduğu karanlık durum bilinmemektedir. Bölgeye acilen uluslararası barış gücü, gözlemcileri gönderilmeli ve halka sürekli ve istikrarlı insanı yardım için acilen hava köprüsü kurulmalıdır.Mitinge çoluk çocuk aileleriyle gelenlerin yoğun olduğu dikkat çekerken, katılımcıların acıları ve gözyaşlarıda gözden kaçmadı.
Arstakh’a Özgürlük  ve  Ambargoya Hayır sloganlarının atıldığı miting olaysız sona erdi…
Mitinge Türkiyeli Göçmen örgütleri ATİK , AVEG-KON ve çeşitli gençlik örgütlerinin katıldığı da görüldü. Avrupa Sürgünler Meclisi’nden (ASM) de katılım oldu.
Arstakh’da yaşanan abluka nedeniyle şiddetli açlık, yetersiz beslenme ve hayatı önem taşıyan tüm ürün ve mallardan mahrumiyetle karşı karşıya kalan 30.000’i çocuk, 2.000’i hamile, 20.000’i yaşlı olmak üzere 120.000 kişi, şu anda tam teşekküllü bir karantinanın üzerine, 19 Eylül 2023’te Azerbaycan silahlı kuvvetlerinin gerçekleştirdiği geniş çaplı terör saldırısına maruz kalıyor.
Artsakh In tüm nüfusu, soğuk hava koşullarında elektrik, iletişim, yiyecek ve ısınma olmadan bodrumlarda yaşamaya devam ediyor. Azerbaycan hava kuvvetleri İHA’ları kullanarak ve yoğun topçu bombardımanıyla sivil altyapıyı ve sivil nüfusu hedef almaya devam ediyor. Şu anda Artsakh’daki sivil nüfus merkezleri ayrım gözetmeksizin bombalanmaktadır. Bu Azerbaycan rejiminin vahşetidir.

imza kampanyası:

Hak savunucuları, uluslararası örgütlere seslenerek, Karabağ halkının güvenliği için aktif tavır alma çağrısında bulundu.
Çağrı kamu oyunun katılmasına açık; bu linkten sizde imzanızla katılabilirsiniz:
https://www.change.org/p/da%C4%9Fl%C4%B1k-karaba%C4%9F-a-artsakh-sald%C4%B1r%C4%B1ya-ve-yeni-bir-soyk%C4%B1r%C4%B1ma-hay%C4%B1r

Yapılacak protestolar için çağrı:

93 kez okundu.

Check Also

“Sürgün ve Kadınlar” – Engin Erkiner

Avrupa Sürgünler Meclisi ( ASM ) Yürütme ve Yayın Kurulu üyelerimizden Engin Erkiner tarafından “Sürgün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir