Hrant Dink katledilişinin 17. yılında Nürnberg`de anıldı

NÜRNBERG – Bileşenleri içinde ASM`ninde yer aldığı Hrantın Dostları Platformu tarafından her yıl düzenlenen anma etkinliği saat 18.00 de Villa Kültür Evi bahçesinde Barış ağacı altında Hrant Dink şahsında ölümsüzleşen tüm devrimciler ve sosyalistler anısına Ermenice müzik eşliğinde saygı duruşu yapıldı.

Saygı duruşu ardından Kitle büyük salonda yapılacak Panele davet edildi.
Panel başlamadan önce Hrant’ın Dostları Platformu Nürnberg adına ortak konuşma yapıldı.
Panele araştırmacı yazar Kemal Yalçın ve AGOS Gazetesinden Vartan Estukyan konuşmacı olarak katıldılar.
“TC`tarihinde 100 yıldır süren sorunlar, azınlıklar ve ulusal sorun” konusunun tema olarak işlendiği Panelde Kemal Yalçın, Osmanlıdan Cumhuriyete ve günümüze kadar devam eden tekçi, baskıcı Şovenist politikalara dikkat çekti. Ermenilere ve Süryanilere yönelik soykırım politikaları, Türk müslüman burjuvazisinin azınlıkların mallarına , mülklerine el koyan politikaları, sonrasında Kürtlere, Alevilere yönelik katliamlar tarihi ve bugünde devam eden baskı sürecini örneklerle anlatan bir sunum gerçekleştirdi.

AGOS Gazetesinden Vartan Estukyan`da Türkiyedeki sistemin geçmiş tarihiyle yüzleşmeye yönelik hiç bir adım atmadığını ve baskılarla devam eden şovenist tekçiliğin devam ettiğini belirterek, Umudum yok ve Sorunların çözümüne yönelik Türk devletinde hiç bir adım yok. Olacağını da beklemiyorum. dedi.
Paneli yöneten Moderasyonun kısa değerlendirmesi ardından dinleyici kitleden gelen soru ve görüşlere dönük cevaplar verilerek,  2, 5 saat süren Panel verimli ve öğretici şekilde sonlandı.

 

32 kez okundu.

Check Also

53 yıllık Sürgün Doğan Özgüden’in Sürgün Yazıları adlı kitaplarının 7. cildi de yayımlandı

11 Mayıs 2024… Bugün, Doğan Özgüden ve İnci Tuğsavul’un yarım yüzyılı çoktan aşan sürgünlerinin başlangıcının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir