Hrant Dink katledilişinin 17. Yılında Nürnberg`de Anılacak!

Düzenleyicileri arasında Avrupa Sürgünler Meclisi (ASM) ninde yer aldığı 19 Ocak 2024 tarihinde yapılacak etkinlikle HRANT DİNK Nürnberg kentinde anılacak.

AGOS Gazetesi yayın yönetmeni Ermeni milliyetine mensup aydın HRANT DİNK, 19 Ocak 2007`de çalıştığı gazete binası önünde arkadan kalleşçe vurularak katledilmişti.

Türk devletinin tekçi – ırkçı politiklarına karşı çıkan, ezilen halkların kardeşliğini ve barışını savunan Hrant DİNK, devrimci bir aydın olarak; 1915 de Ermenilere, Süryanilere yönelik soykırımı, daha sonrasında, Komünistlere, Rumlara, Pontuslara, Kürtlere ve Alevilere dönük kitlesel katliamları, sürgün ve tehcirlerle işlenen insanlık suçlarıyla yüzleşilmesi ve mahkum edilmesine yönelik çabası, konuşmaları, yazıları nedeniyle faşist tekçi odakların hedefi haline gelmişti.

Türk devlet yetkililerinin yönlendirmesi, gözyumması, kollaması eşliğinde bir tetikçi tarafından hunharca katledilmesinin üzerinden tam 17 yıl geçti.

Nürnberg`de yapılacak bu yılki anma etkinliğ; “TC tarihinin ilk 100 yılında kapanmayan yaralar ve TC tarihinde Ulus ve azınlıklar sorunu” ve güncel süreci de kapsayan  bir Panelle yapılacaktır. Moderatörlüğünü Bayrueth Üniversitesinden Eylem Çamuroğlu ÇIĞ`ın yapacağı, Panelde Vartan Estukyan(AGOS) ve Yazar Kemal Yalçın konuşmacı olarak yer alacaklar.

HRANT`IN DOSTLARI PLATFORMU NÜRNBERG tarafından her yıl gerçekleştirilmekte olan etkinliğin bileşenleri şöyle:
Avrupa Göçmen Emekçiler Birliği ( AGEB ), Avrupa Göçmen İşçiler Federasyonu ( AGİF ), Avrupa Sürgünler Meclisi ( ASM ), Alevi Kültür Merkezi- Cemevi ( NAKM ), Almanya Türkiyeli İşçiler Federasyonu ( ATİF ), Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu ( DİDF), Medya Halkevi, Ermeni Cemaati Erlangen, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi ( SYKP ), KOM-KAR, BİR-KAR ve destek sunan tek tek yazar, sanatçı, aydınlardan oluşmaktadır.

 

78 kez okundu.

Check Also

Celal BAŞLANGIÇ Köln`de Sonsuzluğa Uğurlandı

Sürgünde bir yürek daha sustu! Yıllarca basın özgürlüğü için mücadele eden Celal BAŞLANGIÇ’ı dünya basın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir