YUNAN MAHKEMESİNİN TURGUT KAYA HAKKINDA TÜRKİYE`YE İADE KARARINI KINIYORUZ !

asm-logo1-423x300

YUNAN MAHKEMESİNİN TURGUT KAYA HAKKINDA TÜRKİYE`YE İADE KARARINI KINIYORUZ !
Türk Devletince İnterpolde arandığı gerekçesiyle Yunanistan`da gözaltına alınan ve Şubat 2018 den bu yana Yunanistan`da tutuklu olduğu  açıklanan Turgut Kaya`nın dün görülen mahkemesinde Türkiye`ye iade edilmesi yönünde bir karar çıktı.

15 Temmuz darbe girişimcileri olduğu iddia edilen kişilerin iltica talebini kabul eden ve Türkiyenin iade talebini red eden Yunan devletinin, ilerici ve devrimcilere yönelik iade yönünde karar alması, Türkiye ile Yunanistan arasında kirli ilişki ve pazarlıklara bir örnektir.

Turgut Kaya`nın kendisi hakkında verilen iade kararını protesto etmek için bugünden itibaren Açlık grevine başladığı duyuruldu.

Kapitalist emperyalist AB ülkelerinin devrimcilere yönelik saldırı ve tutuklamalarla, Türk devletine, faşist AKP- Erdoğan iktidarına destek verdiği bir kez daha açığa çıkıyor…

Son süreçte Türk devletinin İnterpol üzerinden birçok ilerici ve devrimciyi tutuklattığı bilinmekte, TURGUT KAYA` nin tutuklanmasıda bunlardan biri.

Türkiye dışında yaşayan politik sürgünlerin, interpol aracılığıyla tutuklanması ve özgürlüklerinin gaspedilmesine karşı demokratik kamuoyunu güçlü tepki koymaya çağırıyoruz!
ASM – Avrupa Sürgünler Meclisi-  olarak, Yunan mahkemesince Turgut Kaya`nın Türk devletine iade edilmesine yönelik kararını kınıyor, kararın geri çekilmesini ve TURGUT KAYA nın derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz !

Avrupa Sürgünler Meclisi

31.05.2018

577 kez okundu.

Check Also

Celal BAŞLANGIÇ Köln`de Sonsuzluğa Uğurlandı

Sürgünde bir yürek daha sustu! Yıllarca basın özgürlüğü için mücadele eden Celal BAŞLANGIÇ’ı dünya basın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir