İNTERPOL TUTUKLUSU TURGUT KAYA İLE ENTERNASYONAL DAYANIŞMA SÜRÜYOR !

aciklama

İNTERPOL TUTUKLUSU TURGUT KAYA İLE ENTERNASYONAL DAYANIŞMA SÜRÜYOR !

Nisan 2018 başında Türkiye’den Yunanistan’a geçerken göz altına alınan, devrimci aktivist ve gazeteci Turgut Kaya, 30 Mayıs’ta Atina yüksek mahkemesinde görülen davasında siyasi iltica başvurusu red edilerek, Türkiye’ye iade kararı verildi. Hakkında kırmızı bülten ile İnterpol’de araması olan Turgut Kaya insan haklarına aykırı bir şekilde, AKP rejiminin işkence hanelerine iade edilmek isteniyor. İadesine ilişkin son karar Atina’daki Adalet bakanlığı tarafından önümüzdeki günlerde verilecek. Yunan makamlarınca Türkiye’ye iade kararı ardından sevk işkencesine maruz bırakılan Turgut Kaya, Açlık Grevinin 7. Gününde hala direniyor.
Türk Devletince İnterpolde arandığı gerekçesiyle Yunanistan`da gözaltına alınan ve Nisan 2018 den bu yana Yunanistan`da tutuklu olan Turgut Kaya`nın Yunan Mahkemesi tarafından Türkiye`ye iade edilmesi yönünde karar almasına karşı; İade kararının kaldırılması ve TURGUT KAYA`nın derhal serbest bırakılmasına yönelik Avrupa ülkelerinde dayanışma gösterileri düzenlenmeye  de devam ediliyor.

hamburg_tk1

ATİK-UPOTUDAK ın çağrısıyla başta Atina olmak üzere, Almanya, İsviçre, Hollanda, İngiltere, Avusturya gibi ülkelerde demokratik kurum ve İnsan hakları kuruluşları ve aydınların yaptıkları açıklama ve dayanışmalar sürüyor.

Sürdürülen dayanışma faaliyetlerine aralarında ASM`ninde olduğu ATİK, Yeni Kadın, YDG, ATİF, HTİF , Rote Hilfe e.V. Internationalistisches Bundnis, KCDK-E , MLPD, FİDEF, ADHK, AvEG-Kon, ATİGF, İTİF, Rebell, Yaşanacak Dünya,Odak Avrupa, Eğitim ve Dayanışma Hareketi Avrupa, AZADI e.V, FEDA, İCOR Europa, MİKSZ Mağyar, Bir-Kar,Yeni Dünya Çağrı, Crisis & Critique – GR, Yunanistan Kitap ve Kağıt Çalışanları Derneği ,  Jugendwiderstand , AGİF, SKB, Young Struggle, Haluk Gerger, Sibel Özbudun,Temel Demirer, Michael Sommer Meinersen, Silvia Sedelmayr (Die Linke LAGqueer Nds.), Hamza Yalçın, Mustafa Sarısülük, Kerem Schamberger, Elisabeth Abendroth gibi  demokrat devrimci kurumlar, yazar, aydın ve  bireyler yer almakta ve destek vermekteler.

Son süreçte Türk devleti, İnterpol üzerinden birçok ilerici, devrimci politik sürgünün tutuklanmasına yönelik dosyalar hazırlamaktadır.

T.C`nin isteği doğrultusunda, kapitalist emperyalist AB ülkelerinin devrimcilere yönelik saldırı ve tutuklamaları, Türk devletine, faşist AKP- Erdoğan iktidarına verilen bir destektir.

AB ülkeleri faşist Erdoğan iktidarına verdikleri siyasi desteğe , kirli çıkar ilişkilerine ve politik tutsaklar üzerinden yürütülen pazarlıklara son vermeli, OHAL uygulamaları ve faşist baskı yasalarıyla idare edilen bu iktidarla ilişkilerini gözden geçirerek askıya almalıdır.

Türkiye dışında yaşamak zorunda bırakılan politik sürgünlerin, interpol aracılığıyla tutuklanması ve özgürlüklerinin gaspedilmesine karşı demokratik kamuoyunun güçlü tepkiler koyarak, hak ihlallerine karşı sesini yükseltmesi her zamankinden daha acil ve ivedi bir görevdir.
ASM – Avrupa Sürgünler Meclisi olarak, Yunan mahkemesince Turgut Kaya`nın Türk devletine iade edilmesine yönelik kararını, Yunanistan Adalet Bakanlığının geri çekmesini ve TURGUT KAYA nın derhal serbest bırakılmasını bir kez daha talep ediyoruz !

 

İNTERPOL TUTUKLAMALARINA SON !

POLİTİK SÜRGÜNLER ÜZERİNDEKİ BASKILARA SON !
asm-logo1-423x300

Avrupa Sürgünler Meclisi
07.06.2018

130 kez okundu.

Check Also

53 yıllık Sürgün Doğan Özgüden’in Sürgün Yazıları adlı kitaplarının 7. cildi de yayımlandı

11 Mayıs 2024… Bugün, Doğan Özgüden ve İnci Tuğsavul’un yarım yüzyılı çoktan aşan sürgünlerinin başlangıcının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir