Türkiye`nin talebiyle Almanya`da İnterpol tarafından tutuklanan Nusret Gözüpek duruşmada tahliye edilmedi

HEİDELBERG – Dün ( 16-12-2021 ) Alman makamlarınca, Türkiye`nin talebiyle  İnterpol araması olduğu gerekçesiyle, Waldorf civarında  tutuklanan Nusret Gözüpek, bugün hakim karşısına çıkartıldı.

Heidelberg Yerel Mahkeme`de (Amtsgericht) saat 13.00 de yapılan Nusret Gözüpek`in avukatı Stephan Kuhn`unda hazır bulunduğu duruşma da; Başsavcının kendisinin duruşmada olmaması ve talebi nedeniyle, dosyanın incelenmesi için Nusret Gözüpek`in tutuklu kalmasına ve İsviçre makamlarından siyasi iltica kararının talep edilmesine karar verildi.

Tutukluluğu devam eden Nusret Gözüpek,  Heidelberg hapishanesinde Corona vaka sayısının yüksekliği  sebebiyle,  Stuttgart -Stammheim hapishanesine gönderilecek.

Avukat Kuhn, müvekili Nusret Gözüpek`in Türkiye`ye iadesini engellemek ve tahliyesini sağamak için dilekçe vereceğini belirterek, İnterpol tutuklamalarıyla politik sürgünler üzerindeki baskılara son verilmesine yönelik, demokratik Kamuoyunun tepkisini yükseltmesinin gerekli olduğunu söyledi.

AGEB, ASM gibi  demokratik kurumların sahiplenme ve davayı yakından takip etmesi yanında, devrimci, demokrat gazete ve haber siteleri de Nusret Gözüpek`in tutuklanması nedeniyle kamuoyunu bilgilendiren açıklama ve yayınlar yapmaktalar.

AHM- Frankfurt

17-12-2021

 

 

220 kez okundu.

Check Also

SÜRGÜNDE MÜCADELECİ KADIN OLMAK – Nuray Bayındır

Sürgün insanın iradesi dışında ülkesinden, doğduğu coğrafyadan, bağlı bulunduğu topluluktan uzaklaştırılmasıdır. İnsanın sevdiklerinden, yaşadığı ortamdan, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir