İnterpol tarafından tutuklanan NUSRET GÖZÜPEK derhal serbest bırakılsın!

Nusret Gözüpek- Interpol
HEİDELBERG – Türk devletinin sürgünde yaşamakta olan devrimcilere yönelik baskı, takibat ve tutuklama fallayetleri İnterpol üzerinden sürdürülüyor.
Uzun yıllardan bu yana İsviçre`de yaşamakta olup, Politik Sığınma Hakkı Kazanmış olan NUSRET GÖZÜPEK, Almanya`nın Waldorf  Otobanında  Alman Polisi tarafından yapılan kontrol sırasında, Türk Devleti tarafından aranması olduğu gerekçesiyle gözaltına alınmıştır.
Alman Devletinin, Türkiye`deki baskıcı sisteme ve anti demokratik uygulamalara, insan hakkı ihlallerine, İşkence ve Hasta tutsakların hapishanelerde ölüme terk edildiği bir süreçte; İnterpol aramaları bahanesiyle Avrupa`da sığınmacı, sürgün olan politik faaliyet içinde olan devrimcileri gözaltına alması ve iade işlemi başlatması;  açıkça Türk Devletinin ve AKP/MHP hükümetinin faşist politikalarına ortak olmaktır.

Nusret Gözüpek`in Avukatlığını üstlenen Stephan Kuhn tarafından verilen bilgiye göre; NUSRET GÖZÜPEK, Türk Hükümetinin iade talebi olduğu gerekçesiyle Heidelberg`de tutuklu bulunmaktadır.

Yarın saat 11. 30 da Hakim karşısına çıkarılacak olan NUSRET GÖZÜPEK`in Türkiye`ye iade edilip, edilmeyeceğine ( Ausweisverfahren ) dosyası üzerinden karar verileceği belirtildi.

Avukat KUHN, Politik mültecilere dönük Interpol üzerinden yapılan takibat ve tutuklamaların TC Hükümetinin başvuruları sonucu olduğunu,  bu türden tutuklamalar da, demokratik kamuoyunun tepkisinin önemli olduğunu belirtti.

ASM Logo

Avrupa Sürgünler Meclisi ( ASM)  tarafından yapılan açıklamada;   Sürgünlere yönelik İnterpol üzerinden tutuklama terörüne karşı mücadele etmeye devam edeceklerini ve Hukuk Komisyonunca sürecin takipçisi olacakları belirtilerek, İsviçre`de politik sığınma hakkı olan Nusret Gözüpek`i Almanya`nın derhal serbest bırakması  ve Demokratik kamuoyunun tutuklama ve baskılara karşı sesini yükseltmesi çağrısı yapıldı.

832 kez okundu.

Check Also

SÜRGÜNDE MÜCADELECİ KADIN OLMAK – Nuray Bayındır

Sürgün insanın iradesi dışında ülkesinden, doğduğu coğrafyadan, bağlı bulunduğu topluluktan uzaklaştırılmasıdır. İnsanın sevdiklerinden, yaşadığı ortamdan, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir