Sürgünde bir yürek daha sustu : Haydar Işık yaşamını kaybetti

ASM Logo

ASM – Dersim İnşa Cemiyeti Başkanı ve Yazar Haydar Işık, Almanya’nın Münih kentinde kanser hastalığı nedeniyle 17 Aralık sabahı hayatını kaybetti.

1 Eylül 1937’de Dersim Nazımiye’de dünyaya gelen Haydar Işık, 6 yıldır kanser tedavisi görmekteydi.

Dersim İnşa Cemiyeti Başkanı kimliğiyle Avrupa Parlamentosu ve Uluslararası Kurumlar nezdinde konferanslar düzenlenmesine öncülük eden, 38 Dersim katliamının Birleşmiş Milletler bünyesinde ele alınması için girişimler başlatandı.
Haydar Işık, ilerleyen yaşına ve  geçirdiği ciddi sağlık sorunlarına rağmen Kürt ve Dersim sorunlarına hep duyarlılık içinde oldu.

Işık, Türk devletinin tekçi ve ırkçı politikalarına karşı mücadele etti ve emek harcadı. Özellikle tarih, direniş ve özgürlük için edebiyata yöneldi ve çok sayıda eser bıraktı.

Dersimli Memik Ağa, Dersim Tertelesi, Almanya’da Yitenler, Mülteci Munzur, Arevik, Şafağı Beklemeyeceğiz, Xeçê’nin Dersim Kefareti, Serköy’dan Selahaddin Eyyubiye, Son Sığınma, Bitlis Beyi Abdal Han bunlar arasında yer alıyor. Birçok kitabı Almancaya çevrilirken, kendisi de bir çok kitabın çevirisini yaptı.

Avrupa Sürgünler Meclisi (ASM) olarak, Sürgünde yaratıcı ve üretken bir yazar olan ve bugün yaşama veda eden Haydar Işık`ın ailesi, dostları ve yoldaşlarına baş sağlığı diliyoruz.

 

86 kez okundu.

Check Also

SÜRGÜNDE MÜCADELECİ KADIN OLMAK – Nuray Bayındır

Sürgün insanın iradesi dışında ülkesinden, doğduğu coğrafyadan, bağlı bulunduğu topluluktan uzaklaştırılmasıdır. İnsanın sevdiklerinden, yaşadığı ortamdan, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir