Münih Devrimciler davasında 4 Tahliye ve Mahkeme önünde Miting…

ohne-titel-11MÜNiH –  Münih`te görülmekte olan ( 23. 02. 2018 ) TKP/ML davasının duruşmasında bilirkişi olarak Prof. Neumann `ın dinlenilmesine devam edildi. Prof. Neumann, bilirkişi olarak TKP/ML örgütünün işleyişi ve genel faaliyetleri hakkında mahkemeye bilgiler sundu.15 Nisan 2015 de uluslararsı bir operasyonla tutsak edilen 10 devrimci- komünist`ten dörtü 19 Ocak Pazartesi günü  şartlı tahliye edilmişti.

Münih OLG Yüksek mahkemesi 7. Ağır Ceza heyetinin 3 yıla yakın tutuklu bulunan  tutsak devrimcilerden Sami Solmaz, Musa Demir, Dr. Banu Büyükavcı ve Dr. Sinan Aydın`ı şartlı tahliye etmesi, bugüne dek devrimci- demokrat örgütlerin ve duyarlı kesimlerin ortak mücadelesiyle yarattıkları kamuoyunun bir başarısıydı.

Alman Medyasının ” Münih komünistler davası “ olarak adlandırdığı TKP/ML davasında Alman Adalet bakanlığının, Türk devletince sunulan belgelere dayanarak, devrimci mücadeleyi yargılamak istemesi nedeniyle davanın tamamen bir politik dava olduğu kamuoyunca da algılanmıştı. 129 a- b maddelerine istinaden ” terör ”  örgütü suçlamaları yapan savcılığın ” suç” sayılabilecek elle tutulur hiç bir hukuki delil sunamadığı da bilinmekte.
Telefon ve ortam dinlemelerinden elde edilen bilgiler, devrimci faaliyet yürüten, devrimcilerin siyasal faaliyetlerini ve kamuya yönelik yaptıkları faaliyetleri içermekte.

TKP/ ML  nezdinde genel olarak devrimci faaliyetleri yargılamaya çalışan, Alman devletinin mahkemelerinde, devrimci tutsaklar yargılanan değil, yargılayan siyasi savunmalar gerçekleştirerek ” Devrimci mücadele her yerde meşrudur “ şiarıyla ve başeğmeyen tutum sergilediler. Gerek başeğmezliğin, gereksede 3 yıla yakın zamandır yürütülen sokak faaliyetleri, mitingler, imza kampanyaları, paneller ve uluslararası devrimci dayanışmalarla ve Alman medyasında  yer alan eleştirel kritiklerle yaratılan kamuoyu baskısı sonucu, Münih mahkemesi 4 devrimci tutsağı şartlı da olsa tahliye etmek zorunda kaldı. 3 ay öncesinde de Mehmet Yeşilçalı sağlık sorunları nedeniyle şartlı tahliye edilmişti.

Bugün – 5 lerde olan soğuk hava koşullarına rağmen, mahkeme önünde tutsaklarla dayanışma amaçlı olarak bir miting gerçekleştirildi. Mitingde, tüm politik tutsakların ve devrimcilerin serbest bırakılması, yürütülmekte olan davanın düşürülerek sonlandırılması talepleri dillendirildi.

PARTİZAN, ATİGF, İTİF, HDK- A, SYKP, ATİK, YENİ KADIN ve MLPD nin pankart ve bayraklarıyla yer aldığı Mitingde, katılan tüm bileşenler konuşmalar gerçekleştirdiler.Türk devletinin faşist baskı ve katliamlarını kınayarak, son süreçte Afrin e yönelik işgal saldırılarını protesto ettiler. TKP/ML davası tutsaklarının ve tüm devrimci tutsakların serbest bırakılması, Almanya`nın Faşist Türk devleti ile çıkara dayalı kirli işbirliğine son vermesi çağrıları yapıldı.

Kitle sıklıkla ” Hoch die Internationale Solidarität! ” Biji berxwedana Efrin! ” ” Yaşasın devrimci dayanışma ” sloganları attı.

Şartlı tahliye edilen devrimci tutsaklardan Dr. Sinan Aydın, mahkemenin öğle arası vermesiyle, yapılan mitingde  tüm tutsaklar adına kısa bir konuşma gerçekleştirdi.

Dr. Sinan Aydın, ” 2015 Nisan`ında tutuklanmamızdan buyana duyarlılık gösteren tüm yoldaşlara ve dostlara devrimci dayanışmalarından dolayı teşekür ediyoruz. Soğuk,uzak, demeden her daim buraya gelen ve bizleri sahiplenen tüm devrimci- demokratik kesimleri devrimci duygularımızla selamlıyoruz. Halen içerde  tutulan 5 yoldaşımız da  serbest bırakılıncaya dek mücadeleye devam etmeli ve bu dava düşürülünceye dek demokratik mücadelemizi sürdürmeliyiz “ dedi.

Dr. Sinan Aydın`ın konuşmasının bitiminden sonra kitle hep birlikte; ” Devrimci tutsaklar Onurumuzdur” ” Freiheit alle Politische Gefangenen ” ” Devrimci tutsaklara Özgürlük ! “sloganlarını haykırdılar.

Duruşma,  26 Şubat Pazartesi saat 9.30 da Münih OLG mahkemesinde devam edecek.

ASM ( Avrupa Sürgünler Meclisi ) eş sözcüsünün ve üyelerininde sıklıkla katılarak dayanışma gösterdiği, Münih devrimciler davasında 4 Tahliyenin olması sevindirici olmakla birlikte,  Alman devletinin tutsak ettiği tüm politik sürgünlerin tutsaklığına son verilmesi talebi ve mücadelesi verilmelidir.

1045 kez okundu.

Check Also

Celal BAŞLANGIÇ Köln`de Sonsuzluğa Uğurlandı

Sürgünde bir yürek daha sustu! Yıllarca basın özgürlüğü için mücadele eden Celal BAŞLANGIÇ’ı dünya basın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir