Kürdistanlı yurtsever Ekrem Berkpınar yaşamını yitirdi

Hayatını Kürt halkının özgürlüğüne adayan Ekrem Berkpınar, bir buçuk yıldır mücadele ettiği kanser hastalığına yenik düştü. Berkpınar, Almanya’nın Münih kentinde tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Kürdistan Aleviler Birliği başta olmak üzere, PKDW, KNK kurucularından, Kürt televizyonlarında Alevilere ilişkin ilk program yapan ve hayatını Kürt halkının özgürlüğüne adayan Ekrem Berkpınar, bir buçuk yıldır mücadele ettiği kanser hastalığına yenik düştü. Berkpınar, Almanya’nın Münih kentinde tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

1958 yılında Malatya’nın Akçadağ ilçesine bağlı Kürecik nahiyesinin Harunan köyünde dünyaya gelen ve 1980 yılında Almanya’ya yerleşen, Kürdistanlı yurtsever Ekrem Berkpınar, Almanya’nın Münih kentinde tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Berkpınar evli ve iki çocuk babasıydı.

1987 yılından bu yana Kürdistan özgürlük mücadelesi için aktif çalışmalarda yer alan, yürüttüğü siyasi faaliyetlerinden dolayı tutuklanıp cezaevinde de kalan Berkpınar hakkında köylüsü ve yakın çalışma arkadaşı İrfan Dayıoğlu “Kürdistan Aleviler Birliği ve Kürdistanlı Aleviler Federasyonu’nun kurucularındandır. Aleviler Birliği’nde yürütme kurulu üyesiydi. Federasyonda ise iki dönem başkanlık yaptı” diye konuştu.

Ekrem Berkpınar, aynı zamanda Sürgünde Kürdistan Parlamentosu (PKDW) ve Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) üyesiydi. Med TV döneminde Aleviler üzerine ilk programları yapan kişi de Ekrem Berkpınar’dı.

1.5 yıldır akciğer kanseriyle mücadele eden Berkpınar bugün sabah saatlerinde Münih kentinde, ülkesinden uzakta ve ülke hasretiyle tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

428 kez okundu.

Check Also

7. ASM Yürütme Kurulunun 1. Toplantısı Gerçekleştirildi

7.Kongresini 16 Mart 2024`de Mannheim kentinde gerçekleştiren Avrupa Sürgünler Meclisi (ASM) Yürütme Kurulu 12 Nisan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir