MÜLTECİLER İNTERPOL KAYITLARINI SİLDİREBİLİR

downloadinterpol-logo-feil

DUYURU/BİLGİLENDİRME:

MÜLTECİLER İNTERPOL KAYITLARINI SİLDİREBİLİR

Siyasi nedenlerle başka ülkelere iltica etmek zorunda kalmış mültecilerin en büyük sorunlarından biri de baskı görmeleri nedeniyle kaçtıkları ülkelerin kendileri hakkında çıkardıkları interpol bültenlerinden dolayı uluslararası seyahatleri sırasında gözaltına alınmaları, tutuklanmaları ve iade riski ile karşı karşıya kalmalarıdır.
Kişilerin yakalanıp gözaltına alınmasına ve tutuklanmasına neden olan İnterpol Bülteni Kırmızı Bülten’dir.
İnterpol hakkında özet bilgi edinmek ve kurumun diğer bültenlerinin hangi amaçla kullanıldığını öğrenmek için sitemizde daha önce yayınlanan ve linkini vereceğimiz yazıyı okuyabilirsiniz. http://avrupasurgunleri.com/interpol-aramalari-son-surecteki-gelismeler-ve-interpol-aramalarina-karsi-yapilabilecekler/
Bu yazıda da belirttiğimiz gibi mültecilerin haklarındaki İnterpol kayıtlarını sildirmeleri için başvuruda bulunmaları mümkündür.
Interpol 18/02/2015 tarihli la/51489-4/5.1 sayılı kararında Cenevre Sözleşmesi’ne göre mülteci statüsünde bulunan kişiler hakkında arama bültenleri çıkarılamayacağına karar vermiştir.
Bu karara göre, kendileriyle ilgili arama bülteni olan ve Cenevre Mülteciler Sözleşmesi’ne göre koruma altında bulunan mülteciler İnterpol Dosyalarının Kontrolü Komisyonu’na (CCF) başvurarak haklarındaki kayıtların silinmesini isteyebilirler.
7 üyeli Komisyon, 4’er aylık periyotlarla yılda 3 kez toplanmakta ve gelen başvuruları incelemekte. Komisyon, başvuran kişinin Cenevre Sözleşmesi’ne göre mülteci olduğunu ve hakkında bir arama bülteni çıkarıldığını tespit ettiğinde bu bülteni kaldırıyor ve kendisine üye tüm ülkelerdeki İnterpol bürolarına yazı göndererek kayıtların silinmesini talep ediyor.
Bu başvuruları mülteciler İnterpol bürosuna doğrudan ya da avukatları aracılığıyla ya da İngiltere’de kurulu Fair Trials isimli derneğe vekalet vererek de gerçekleştirebilirler.
Fair Trials’a https://www.fairtrials.org/ linkinden ulaşmak mümkün.
Dernekle casework@fairtrials.net mail adresi üzerinde yazışabilir ya da +44 (0)20 7822 2370 no’lu telefon üzerinden görüşme yapabilirsiniz. Derneğin faks numarası +44 (0)20 7822 2371, posta adresi ise Fair Trials, 5 Castle Road, London, NW1 8PR, United Kingdom.
Yazışmalar İngilizce gerçekleştiriliyor. Fair Trials’a yetki belgesi göndererek sizin adına İnterpol’e başvuru yapmasını talep edebilirsiniz. Dernek bunun için ücret talep etmiyor.

Bu konuda faaliyet gösteren başka bir kurum ise, http://mojust.org/ MESOPOTAMIA OBSERVATORY OF JUSTICE, bu kurumla nejbir@hotmail.co.uk mail adresi üzerinde yazışabilir, veya 

+ 44 7934 761336  no’lu telefon üzerinden görüşme yapabilirsiniz.
Ayrıntılı bilgi için, ASM mail adresi, exil-vorstand@web.de  yada Hukuk Komisyonundan  Avukat Ahmet Fazıl Tamer ( fatamer@gmail.com) adresi üzerinden  yazışmanız da mümkün.

unknown

Avrupa Sürgünler Meclisi / ASM – Hukuk Komisyonu

06 OCAK 2019

http://avrupasurgunleri.com/interpol-aramalari-son-surecteki-gelismeler-ve-interpol-aramalarina-karsi-yapilabilecekler/

1881 kez okundu.

Check Also

53 yıllık Sürgün Doğan Özgüden’in Sürgün Yazıları adlı kitaplarının 7. cildi de yayımlandı

11 Mayıs 2024… Bugün, Doğan Özgüden ve İnci Tuğsavul’un yarım yüzyılı çoktan aşan sürgünlerinin başlangıcının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir