Sürgünde Tutsak Piroğlu 100 gündür açlık grevinde

Sürgünde tutsak olan Ecevit Piroğlu, Sırbistan hükümetinin insan haklarını hiçe sayarak kendisini rehin tutmasını protesto etmek için başlattığı süresiz açlık grevinin 100. gününde ve talepleri henüz karşılanmadı.

Sırbistan hükümeti Ecevit Piroğlu’nun talepleri karşısında üç maymunu oynamaya devam ediyor. Oysaki kaybedilecek bir gün bile geriye dönülmez sonuçlara yolaçabilir. Daha öncede 136 gün süren bir açlık grevi yapan Ecevit Piroğlu’nun sağlığı ciddi dercede hasar görmüştü. Tedavisi yapılmadan başladığı bu ikinci açlık greviyle, sağlık durumu çok daha kötüleşmiş ve kritik noktadadır. Aşırı şekilde kilo kaybı yaşayan Piroğlu 49 Kiloya kadar düşmüştür.

Türkiye’nin kirli siyasi pazarlıkları sonucu 3 yıldır Sırbistan’da tutsak edilen ve 100 gündür açlık grevinde olan devrimci Ecevit Piroğlu  gönderdiği sesli mesajında “Açlık grevimin 100. gününe girerken bu direnişimde sonuna kadar kararlıyım.” dedi.

Kendisiyle dayanışma gösteren dostları ve yoldaşlarına teşekkür eden Piroğlu; “Önümüzdeki hafta sağlık durumum kötü olabilir. O nedenle sizlere en devrimci duygularımla selamlarımı iletiyorum.” dedi

ASM`ninde desteklediği taleplerle açıklama yapan Avrupa Demokratik Güç Birliği tarafından:

“Sırbistan hükümeti üzerinde baskı oluşturmak için çabalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Demokrat ve insan haklarından yana herkesi de Ecevit Piroğlu’nun gayet mütevazi olan, serbest bırakılmak ve kendisinin seçeceği bir ülkeye gitme taleplerinin karşılanması için yapacağımız etkinliklere katılmaya davet ediyoruz.
Ayrıca herkesi, Uluslararası Af Örgütünün Sırbistan Cumhurbaşkanına yaptığı acil çağrı metnini imzalayıp belirtilen adreslere göndermeye ve dayanışmada bulunmaya çağırıyoruz.” denildi.

Ecevit Piroğlu’na Özgürlük!

 

Af Örgütü Çağrısı Link: https://www.amnesty.org/en/documents/eur70/8041/2024/en/

18 kez okundu.

Check Also

“Sürgün ve Kadınlar” – Engin Erkiner

Avrupa Sürgünler Meclisi ( ASM ) Yürütme ve Yayın Kurulu üyelerimizden Engin Erkiner tarafından “Sürgün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir