Haber :Kültürlerin Beşiği „100 Yıl Önce SELANİK“ Sergisi Duyuru

 

Almanya’nın Köln kentinde Yunanistan’ın Selanik şehrinin 100 yıl önceki halini gösteren kartposallardan oluşan bir sergi açılıyor. Köln-Mulheim Mütze’de yapılacak olan serginin tasarlayıcısı olan İlhami Yazgan, ziyaretçileri Selanik’in çok kültürlü yapısını incelemeye davet etti.

28.01-25.02 tarihleri arasında açık kalacak olan serginin, Çarşamba günü, 28.01 tarihinde, saat 19:00`da bir kokteyi ile açılışı gerçekleşecek.

Serginin tasarlayıcısı İlhami Yazgan, sergi hakkında „Selanik kartpostalların tarihi uzun bir geçmişe dayanmakta. 1890`larda başlayan kartpostal furyası Selanik`i de etkilemiş. Bu etkilenmenin boyutunu bu sergide izlemek mümkün ” derken Selanik`in çok kültürlü yaşamının örneklerinden biri olduğunu ve faklı kültürlerin nasıl birlikte yaşaması gerektiğine ışık tutabileceğini belirtti.

Kartpostallarla çok etnisiteli, çok dinli, çok dilli Selanik’in çarpıcı güzelliğinin ortaya çıktığını dile getiren Yazgan, “Geçmişte Osmanlı İmparatorluğu’nun en önemli liman kenti ve batıya açılan pencerei olan Selanik’in kozmopilit yapısını incelerken, birbirlerinin üzerine yığılmış, dar sokakları süsleyen ahşap evleri, şehrin kalesinden aşağıya doğru inildikçe, Türk mahallesinden Yahudi yerleşimine, oradan Rumların kaldığı mekanlara geçişleri, Frenk Mahallesi’nin yanı başında ve özellikle liman boyunca kentin ilk büyük mağazaların yükselişini, önce kiliseye sonra camiye ve tekrar kiliseye çevrilmiş Rotundaşıyla Selanik’e hayran kalmamak elde değil!.“ vurgusunu yapmakta

Yazgan, „Sergide sunulan kartpostallar incelendiğinde Selanik’den esen çok kültürlü havayı iliklerinize kadar hissedeceksiniz” diyerek ziyaretçileri 100 yıl önceki Selanik Şehrine davet etti.

Sergi Adresi
Das Burgerhaus MÜTZE
Berliner Str 77, 51063 Köln-Mulheim
Telefon:0221-97248634 iyazgan@web.de
Sergi Tarihi
Sergi 28.01/25.02 tarihlerinde saat 12:00-16:00 arasında gezilebilinir
Sergisinin açılışı 28.01 (Çarşamba) saat 19:00 da yapılacaktır

 

ThessalonikiEinladung2ThessalonikiEinladung1GetAttachment.aspx

346 kez okundu.

Check Also

Hrant Dink katledilişinin 17. Yılında Nürnberg`de Anılacak!

Düzenleyicileri arasında Avrupa Sürgünler Meclisi (ASM) ninde yer aldığı 19 Ocak 2024 tarihinde yapılacak etkinlikle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir