Paris’te onbinler haykırdı “Barbarlık Paris ve Kobanê‘de öldürüyor“

e03ce641c047f225f22a89655d9cd77d_N23A8017-300x188

PARiS-10-01-2015- PKK kadrosu Sakine Cansız (Sara), KNK Paris Temsilcisi Fidan Doğan (Rojbîn) ,Gençlik Hareketi üyesi Leyla Şaylemez’in (Ronahî)  sürgünde katledilmesinin yıldönümü vesilesiyle Paris’te buluşan onbinlerce kişi yürüyüşe geçti.

Fransa ve Almanya başta olmak üzere Avrupa’nın birçok ülkesinden gelen binlerce kişi, Paris Katliamı’nın yıldönümü vesilesiyle yapılacak yürüyüşe katılmak için sabahın erken saatlerinde itibaren Gare du Nord’da toplandı. “Suskunluğunuz Suçluluğunuzdandır“ sloganıyla yapılan anma etkinliğine katılan onbinlerce kişi, “2 yıl önce 3 Kürt kadını  Sara, Rojbîn ve Ronahî bugün ise Charlie Hebdo“ pankartı altında yürüyüşe geçti. Kürdistanlılar ve  devrimci dostları yaklaşık 2 kilometrelik bir yürüyüşten sonra mitingin yapılacağı Stalingrad’da toplanacak.

‘KATİLLER YARGILANSIN’

Yürüyüşe Kürtlerin dışında Fransız sol ve demokratik kurumlar ile Türkiye‘li  devrimci örgütler de katılıyor. Yürüyüşte Sakine Cansız, Fidan Doğan Leyla Şaylemez, Abdullah Öcalan, Che, İbrahim Kaypakkaya, PKK, YPG, YPJ bayraklarının yanı sıra birçok devrimci örgütün flamaları da dalgalanıyor.

Yürüyüş boyunca “Adalet ve hakikat için katliamın arkasındaki güçler ortaya çıkartılsın“,“Barbarlık Paris ve Kobanê‘de öldürüyor“ pankartları ile Cahrle Hebdo dergisi katliamında hayatını kaybedenlerin fotoğrafları taşındı. Kitle sık sık “Sara’yız, Rojbîniz, Ronahîyiz“, “Fransa katilleri yargılasın“ ve “Yaşasın halkların kardeşliği“ sloganlarını attı.

fidanleylasakine-300x212

 

759 kez okundu.

Check Also

Celal BAŞLANGIÇ Köln`de Sonsuzluğa Uğurlandı

Sürgünde bir yürek daha sustu! Yıllarca basın özgürlüğü için mücadele eden Celal BAŞLANGIÇ’ı dünya basın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir