Avrupa Sürgünler Meclisi’nde görev bölüşümü

Geçtiğimiz günlerde 6. kongresini gerçekleştiren Avrupa Sürgünler Meclisi (ASM)’nin yeni seçilen Yürütme Kurulu ilk toplantısını gerçekleştirdi. Eş sözcülüğe yine İ. Metin Ayçiçek ve Mahmut Özkan seçilirken, diğer alanlara ilişkin de görev paylaşımı yapıldı.

            Pandemi koşullarından dolayı, bilgisayar ortamında çevrimiçi gerçekleştirilen 19 Aralık’taki ASM 6. Kongresi’nde seçilen 12 kişilik yönetim kurulu ilk toplantısını gerçekleştirdi. Dijital ortamda gerçekleştirilen ve verimli geçtiği belirtilen toplantıda, eş sözcüler seçilirken ve diğer alanlara ilişkin görev dağılımı yapıldı.

            Metin Ayçiçek, Mahmut Özkan, Engin Erkiner, Nejat Pişmişler, İbrahim Atmaca, Turgay Çelik , Hüseyin Şenol, Alaattin Çelik, Enver Enli, Mustafa Bağçiçek, Şen Süer, Sait Akgül’den oluşan Avrupa Sürgünler Meclisi (ASM) Yönetim Kurulu (YK) üyeleri şu gündemle toplandı:

1- ASM 6. Kongresinin değerlendirilmesi ve ortaya çıkan görevler.

2- Önümüzdeki dönemin faaliyet ve çalışmalarının planlanması.

3- YK içinde görev paylaşımı: Komisyon ve sorumluların oluşturulması. (Eş sözcü, yayın, sosyal medya, mali, hukuk, kadın, tercüme, arşiv)

4- Serbest madde

Başta Avrupa ve Türkiye olmak üzere, tüm dünyada sürgün sorununun can alıcı noktalarına değinen katılımcılar, önem sırasına göre, geniş çaplı ve yoğun çalışma yürütülmesi gerekliliğinin altını çizdiler. Başarılı geçen son kongrenin de kendilerinden bu çalışmayı beklediğini belirten yönetim kurulu üyeleri, pandemi ortamında gerçekleştirilen kongrenin başarılı olduğu konusunda değerlendirmede bulundular. “Önümüzdeki dönemin faaliyet ve çalışmalarının planlanması” başlık maddede; özellikle ASM’nin kuruluşunun bu yıl 10. yılı olduğu ve bu nedenle nelerin yapılabileceği konuşulurken, Avrupa çapında bir sempozyum, gece vb. gibi etkinlikler ön plana çıktı.

Seçimlerin gündemde olması sürecinde, Sürgünlerin ülkeye dönüş yollarının koşulsuz açılması, siyasi kısıtlamaların kaldırılarak, özgürce ülkelerine geri dönebileceği koşulların yaratılması , takibatların son bulması ve DGM mahkemelerinde 12 Eylül sürecindeki uygulamalarla sürgünde yaşamak zorunda bırakılan binlerce politik Sürgüne özgürlüklerinin iadesi ve haklarında verilmiş olan kararların tümden kaldırılması konularını içeren; Sürgünlerin taleplerinin gündeme taşınması için bildirge hazırlanması kararlaştırıldı.

Türkiye`deki seçim sürecinde bu konuya ağırlık verilerek, çeşitli parti ve kurumlarla ilişkiye geçilerek, “sürgünlüğü anlatan”  bir dosya iletilecek.

Arşiv ve sözlü tarih çalışmasının da yapılması gerektiğini belirten YK, daha bir çok alana ilişkin değerlendirme ve planlama yaparken, Sürgün Dergisi’nin son 3. sayısını da ele aldı.

Görev paylaşımında eş sözcülüğe tekrar İ. Metin Ayçiçek ve Mahmut Özkan seçilirken, yayın, sosyal medya, mali, hukuk, kadın, tercüme, arşiv alanlarına ilişkin komisyon ve sorumlular da belirlendi. Yönetim Kurulunun tüm üyeleri görev aldı. Kadın komisyonu, hukuk komisyonu, tercüme sorumluları gibi, bazı alanlara yönetim dışından da katılım oldu. Görev almak isteyen diğer meclis üyelerine de tüm komisyonların açık olduğu belirtildi.

ASM Meclis Üyeleri geniş toplantılarının 4 ayda bir tüm Meclis üyelerinin katılımını ve katkılarını almak için yapılması planlandı.

6 haftada bir toplanma kararlı alınan Yönetim Kurulunun önümüzdeki toplantısı 22 Şubat’ta gerçekleştirilecek.


131 kez okundu.

Check Also

SÜRGÜNDE MÜCADELECİ KADIN OLMAK – Nuray Bayındır

Sürgün insanın iradesi dışında ülkesinden, doğduğu coğrafyadan, bağlı bulunduğu topluluktan uzaklaştırılmasıdır. İnsanın sevdiklerinden, yaşadığı ortamdan, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir