Avrupa Sürgünler Meclisi: VAN’da ve her yerde halk iradesinin gaspına karşı çıkalım!

VAN’da ve her yerde halk iradesinin gaspına karşı çıkalım!

Kayyumlara son!

31 Mart yerel seçimlerinde AKP  ve Tayyip Erdoğan iktidarı umduğunu bulamayıp yenilgi aldı. Halk sürmekte olan baskı ve sömürü düzenine, yoksulluğa, açlığa , geleceksizliğe  ve güvencesizliğe tepki ile CHP’nin burjuva muhalefetine yöneldi. Her türlü hile ve oy kaydırma pratiğine rağmen Kürt illerinde DEM partinin başarısı ise iktidarın dengesini bozdu.

Tayyip Erdoğan, Özgür Özel ve tüm diğer politik figürler seçimleri bir “demokrasi şöleni” olarak tanımladı. Ancak bu söylemin de bir aldatmaca olduğu üzerinden bir gün geçmeden açığa çıktı. Türk devleti kendi koyduğu kuralları da hiçe saymaktadır. Daha önceki yıllarda Kürt halkının seçilmiş Belediye başkanlarını görevden alıp, Kayyım atayan zorba sistem, yeniden zorbalığını sürdürmek için kolları sıvadı.

Seçim sonrası ise faşizmin “demokrasi şöleni”nde Wan Belediye Başkanlığı’nı kazanan Abdullah Zeydan’ın seçilme yetkisi elinden alındı ve DEM Partinin yarısı kadar oy alan AKP adayına mazbata verildi. Kayyım politikası Wan’da seçimden bir gün sonra bu defa başka bir yolla hayata geçti. Bu saldırı AKP’nin seçim yenilgisi ve kaybetme telaşıdır. Aynı zamanda AKP-MHP  faşist kliği eliyle Kürt Ulusuna yönelik süren topyekün devlet saldırısının bir ayağıdır. Faşist  burjuva- gerici klikler bir yandan demokratik olgunluk ve “demokrasi şöleninden” bahsederken diğer taraftan Kürt ulusuna yönelik saldırılara tepki vermeyerek, gaspa karşı yeterli tavır göstermeyerek DEM’e oy veren kitlelerin iradesine saygısızlık etmektedirler.

Bu saldırı seçimle elde edilmiş bir kazanıma yönelik saldırının ötesinde  olup Kürt ulusal kimliğine ve Kürt ulusal haklarına yönelik bir saldırıdır.

Avrupa Sürgünler Meclisi ( ASM) olarak, tüm toplumsal kesimleri Kayyım politikasına karşı çıkarak, Kürt ulusunun hakkını gasp edenlere karşı sesini yükseltmeye ve mücadeleye çağırıyoruz!

Avrupa Sürgünler Meclisi (ASM)

1 kez okundu.

Check Also

53 yıllık Sürgün Doğan Özgüden’in Sürgün Yazıları adlı kitaplarının 7. cildi de yayımlandı

11 Mayıs 2024… Bugün, Doğan Özgüden ve İnci Tuğsavul’un yarım yüzyılı çoktan aşan sürgünlerinin başlangıcının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir