Avrupa Sürgünler Meclisi 7. Kongresi başarıyla gerçekleşti

MANNHEİM : Avrupa Sürgünler Meclisi 7. Kongresi dün ( 16 Mart 2024 )  Almanya`nın Mannheim kentinde bulunan Demokratik Kürt Toplum Merkezinde gerçekleştirildi.

Emperyalistler arası çelişki ve savaş politikalarının sürdüğü, Filistin, Kürdistan, Ukrayna ve daha bir çok yerde süren Savaş ve katliamlar sonucu sürgünlüğe yol açan nedenlerin arttığı, Türk devletinin ve mevcut iktidarın faşist uygulamalarıyla başta Kürt ulusu olmak üzere, devrimci ve komünistlere  vede tüm muhaliflere karşı baskılarının dozunu artırdığı, Avrupa ülkelerinde politik sürgünlerin takibata uğradığı ve tutuklamaların gerçekleştiği baskı yasalarının çıktığı bir süreçte toplanan ASM başarılı ve verimli bir kongre gerçekleştirdi.

ASM 7. Kongresi, Sürgünde yaşamını kaybedenler ile tüm dünyada devrim ve sosyalizm mücadelesinde yaşamını kaybedenler anısına saygı duruşuyla başlatıldı.

Engin Erkiner tarafından yapılan açılış konuşmasında 7. Kongreye katılanlar selamlanırken, ASM`nin 12 yıllık mücadele tarihinde önemli çalışmalara imza attığı ve Sürgünlük bilincinin oluşturulmasında rol oynadığı ve kurumsal kimliği ile önemli bir kurum olduğuna dikkat çekildi.

Konuşmanın bitimi ardından ASM 7. Kongresini yönetmek üzere Divan seçimi yapıldı. Divan, ASM YK tarafından önerilen Gündem maddelerini katılanların onayına sunarak Kongreyi resmen başlattı.

ASM Faaliyetlerinden görüntülerin yer aldığı, tarihsel kesitleri içeren Sinevizyon gösterimi gerçekleşmesinin ardından ASM eş sözcüsü Mahmut Özkan 6. Kongre sonrasından 7. Kongre dönemine kadar yapılan çalışmaların raporunu sundu.

Kongreye sağlık sorunları nedeniyle katılamayan Doğan Özgüden, İnci Tuğsavul yanında çeşitli gerekçe ve başka etkinliklerin çakışması nedeniyle katılamayan Ragıp Zarakolu, Leman Stehn, Avukat Ahmet Fazıl Tamer, Sait Akgül, Mustafa Şener, Enver Toksoy, Prof. Dr.İsmail Çoban,  Dr. Banu Büyükavcı, Nejat ve Belkis Pişmişler`in  kongreye başarı dileklerini ve selamlarını iletti.

2 yılı aşkın bir süredir yürütülen faaliyetlerin olumlu olduğuna ve her yıl yapılan ASM sürgünler sempozyumları yanında, Sürgünde yaşamakta olanların tutuklanması, İnterpol aramalarına karşı da çalışmaların yapıldığı ve tutuklanan politik devrimci tutsaklarla dayanışma içinde olunduğu vurgulandı.

Almanya`da 129 a-b maddelerine istinaden politik şahsiyetlere karşı açılan davalar ve cezalar kınandı.

ASM Meclis üyelerinden Dr. Banu Büyükavcı`nın sürgünlük içinde Sürgün yaşadığına dikkat çekildi. Alman devletinin sınır dışı kararlarının siyasi nedenlere dayandığı, yine ASM üyelerinden S.Ali Uğur`a yönelik açılan yeni davaların da kabul edilemez olduğu belirtildi.

Ayrıca dün Münih Mahkemesi tarafından Kürt siyasetçi Tahir Köçer`e verilen 2 yıl  5 ay hapis cezası kınanırken, Alman hapishanelerinde bulunan devrimci ve sosyalist tutsaklarla dayanışma içinde olunması gerektiğine dikkat çekildi. Sırbistan`da tutuklu bulunan sürgün devrimci Ecevit Piroğlu ve Almanyada tutuklu Grup Yorum üyeleri, Kürt yurtseverleriyle dayanışma içinde olunduğu belirtildi.

18 Mart Uluslararası Tutsaklar gününde „ Tüm Politik Tutsaklara Özgürlük!“ şiarıyla, Sürgünler üzerindeki baskı politikalarına karşı  ASM olarak ta mücadelenin büyütülmesi çağrısı yapıldı.

Faaliyet raporunun sunumu ardından ASM YK eş sözcüsü Metin Ayçiçek`te Avrupa Sürgünler Meclisinin kurumsallık ve nitelik kazanarak sürdürdüğü çalışmaların olumlu olduğunu, SÜRGÜN Dergisinin çıkartılması yanında Köln ve Paris konferanslarının kamuoyunda etki yarattığına dikkat çekti. SÜRGÜNLÜK tarifinin en geniş anlamda “Ülkelerinde yaşama olanağı kalmamış olanların ülkelerini terketmek zorunda kalmaları hali..” ( siyasi baskı, işkence, takibat, geçim sıkıntısı, doğa felaketi, Savaş, kamusal baskı, mahalle baskısı vb..) olarak tariflenmesi gerektiğine yönelik konuşma yaptı.

Daha sonra Divan tarafından kongreye katılanlara söz verildi. Yazarlardan Fevzi Karadeniz, Özcan Anıl yaptıkları  konuşma ve değerlendirmelerle kongreye katkı yaptılar.

Yazar Aziz Tunç`da ASM çalışmalarına olanakları ölçüsünde yazınsal ve pratik destek veceğini bildirdi.

ASM Kongresinde, Soykırım Karşıtları Derneği ( SKD), Avrupa Göçmen Emekçiler Birliği ( AGEB), XETA SOR Yürütmesi, Halk Sineması Emekçileri tarafından yollanan dayanışma mesajları okundu.

Yapılan konuşmalar, değerlendirmeler ve öneriler sonrası ASM Yürütme Kurulunun seçimine geçildi. 7. Kongrede 13 kişilik gönüllü Yürütme adayı  Yürütme Kuruluna seçildi.

Yürütme Kurulu şu üyelerden oluşmakta; Mahmut Özkan, Metin Ayçiçek, Engin Erkiner, Av. Ahmet Fazıl Tamer, Gülgün Koçyiğit, Filiz Çelik, Enver Enli,  Hüseyin Şenol, Alattin Çelik, İbrahim Atmaca, Turgay Çelik, Sait Akgül, Özcan Anıl.

Başarılı ve verimli geçen ASM. 7. Kongresi avrupa ülkelerinde yaşayan tüm sürgünleri çalışmalara katkı vermeye ve birlikte çalışmaya davet etti.

Seçilen Yürütme Kurulu önümüzdeki günlerde toplanarak kendi içinde iş bölümü yapacak.

17 Mart 2024

 

https://www.facebook.com/fondation.info.turk/videos/291109194004346

194 kez okundu.

Check Also

53 yıllık Sürgün Doğan Özgüden’in Sürgün Yazıları adlı kitaplarının 7. cildi de yayımlandı

11 Mayıs 2024… Bugün, Doğan Özgüden ve İnci Tuğsavul’un yarım yüzyılı çoktan aşan sürgünlerinin başlangıcının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir