Avrupa Sürgünler Meclisi 3. Kongresini Gerçekleştirdi

12674694_10153634930888860_1358819039_n

Dünyanın yaşadığı ciddi gerginlikler, bölgesel çatışmalar ve özelikle Orta-doğu ve Suriye üzerinde sürmekte olan savaşlar kitlesel sürgün hareketliliğini yeniden canlandırdı. Özellikle, Türkiye üzerinden kara ve deniz yoluyla Avrupa’ya yönelen kitlesel mülteci akınları insanlık onurunu zedeleyen travmatik sonuçlar üretebilen trajedileri sergileyerek halen sürmektedir.

Yaşam güvenliği ve kendini ifade edebilme özgürlüğü arayışı içerisinde ülkelerini terk etmek zorunda kalan mülteciler, ne yazık ki, insanlığın gözleri önünde neredeyse devletler arası çıkar çatışmalarının malzemesi olarak kullanılır hale getirildi. Örneğin Avrupa Birliğinin lokomotifi konumundaki Almanya ile bölgesel hegemonya amacına yönelik olarak mücadele eden ve bütün Orta-doğu coğrafyasında bir gerilimin odağı haline gelen Türkiye arasındaki ilişki, “mülteci alış verişi” üzerinden yürütülen bir ticaret haline dönüştürülmüştür.

Geçmişin biriktirdiği sürgünlük sorunları azalmak yerine artarak ve daha büyük kitleleri de kapsayarak gelişmektedir.

Tam da böylesi bir dönemde, Avrupa Sürgünler Meclisi, Kuruluş Kongresi sonrası 3. Olağan Kongresini 19 Mart Cumartesi günü Köln’de gerçekleştirdi.

Avrupa Sürgünler Meclisi Kongresi, dönem çalışmalarını gözden geçirerek değerlendirdi. Çalışmanın eksik yanlarını kapatarak çalışmalara yeni bir ivme kazandırmanın yol ve yöntemlerine yönelik önerileri topladı. Kuruluşundan bugüne kadar bünyesinde toplanan zengin deneyimin üretkenliği artırıcı kullanımın projelerini oluşturmaya yönelik yeni adımlar atarak yeni dönem organlarının seçimini gerçekleştirdi.

Yeni dönem çalışmalarını sürdürmek üzere gerçekleştirilen seçimlerde, kurumlar şu isimlerle oluşturuldu:

Yürütme Kurulu: Selma Metin, Engin Erkiner, Ufuk Bektaş, Ersin Hakan, Güneş Uzun

Yayın Bürosu: Metin Ayçiçek, Belkıs Önal Pişmişler , Nejat Pişmişler, Selma Metin, Güneş Uzun ,

20160319_15174520160319_15180720160319_151729

 

 

591 kez okundu.

Check Also

Celal BAŞLANGIÇ Köln`de Sonsuzluğa Uğurlandı

Sürgünde bir yürek daha sustu! Yıllarca basın özgürlüğü için mücadele eden Celal BAŞLANGIÇ’ı dünya basın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir