ATiK Kongresinde, Enver Karagöz için imza kampanyası…..

22.kongreFRANKFURT | 08- 04 -2013 | Avrupanın çeşitli ülkelerinden(Almanya-Fransa-Isviçre-Avusturya-Belçika-Hollanda ve Ingiltere den) gelen 103 Delegenin katılımı ile gerçekleştirilen 2 gün süren  22.ATiK Kongresinde yoğun ve verimli tartışmalar yaşandı.‘‘ Emperyalist-Kapitalist Kriz ve Saldırılar;  Avrupa’da İşçi Sınıfı ve  Sendikaların durumu;  İşyeri, Sendikal Çalışmasının önemi ve  Görevlerimiz‘‘  konulu Siyasal taslağın tartışıldığı bölümde 35 Delege söz alarak görüş,öneri ve eleştirilerini dile getirdi. Gelen eleştiri ve önerilerle zenginleşen Siyasal yönelim taslağı, Delegelerin büyük çoğunluğu tarafindan kabul edildi.

Emperyalist-Kapitalist sistemin krizi ve buna parelel olarak işci ve emekcilerde giderek büyüyen öfkenin grev sokağa cıkma biciminde önümüzdeki süreclerde daha çok gündeme geleceğinin altı çizilerek,ATiK aktivistlerinin bulunduğu üretim alanlarında işci çalışması ve örgütlenme yapması,sendikal mücadelede yer alması,hem sarı sendika bürokrasisine hemde burjuvaziye karsı bu alanlarda mücadele yürütülmesi önümüzdeki sürecin en önemli çalışma alanı olarak öngörüldü.Türkiye de süren demokrasi ve devrim mücadelesiyle dayanışma,Kürt ulusunun haklı meşru taleplerini ve özgürlük yolunda sürdürülen mücadeleyi sahiplenme,içinden geçilen süreçte olası tehlikelere ve tasviye politikalarına karşı, Kürt halkını uyarmak  gerektiğine ilişkin vurgular yapıldı.

Dünyada emperyalizme karşı sürdürülen mücadelerle dayanışmaya devam edileceği vb.. gibi, ATiK in çok yönlü görevlerini bundan sonrada sürdüreceği ATIK 22. Kongresinde bir kez daha teyid edildi.

Kaypakkaya`nın katledilişinin 40. yılında” Türkiye Proletaryasının önderi,Kaypakkaya yı  savunan ve anan kesimlere yönelik Türk devletinin faşist basklarını sürdürmesi ve ceza verme  politikalarını  kınayarak,Kaypakkaya`yı  savunmak onurdur,ondan öğreneceğiz ve onu anmaya devam edeceğiz. 40 Yılında Kaypakkaya yı  anma etkinliklerine ATiK olarak destek vermeliyiz” önergesi Kongre tarafindan kabul edildi.

Faaliyet Raporunda 2 yıllık faaliyetlerin olumlu ve eksik yanları tartışıldı. Bu bölümde 25 Delege konustu. 2 yıllık sürecin eksikliklerine karşın,esasta olumlu grafik gösterdiği ve  ATiK calışmalarının derlenip toparlanma sürecine girdiği belirtildi.Avrupa da  oluşturulan Demokratik Güçbirliği Platformlarının önemli ve olumlu bir çalışma olduğu belirtildi.

Kongrede KON-KURD,YEK-KOM,ADDBF,MLPD  temsilcileri konuşmalar yaptı.DERi-iS  Başkanı Musa Servi ve BELEDIYE IS 2. Nolu şube Başkanı Hasan Gülüm , Araştırmacı Yazar Turabi Saltık, Yazar-Pedegog Metin Ayçiçek de Kongrede konuşmalar yaparak katkılar  sundular.

Demokratik kitle örgütlerinden  ADHK,  Aveg-Kon,  ASP ( Avrupa Sürgünler Platformu’nun) mesajları okundu.ATiK ile birlikte çalışma ve diyalog içinde olan; yazar,aydın,araştırmacı ve bilim insanlarından,Doç. Haluk Gerger,Faik Bulut,Sibel Özbudun,Volkan Yaraşır ve Temel Demirer den kongreye gelen destek mesajları sunuldu.

ASP (Avrupa Sürgünler Platformu ) Meclisinin, Sürgünde yaşamını yitiren devrimci öğretmen, Enver Karagöz ün ismi, Artvinde bir okula verilsin talebini içeren imza kampanyası, Kongrede duyuruldu ve imzalar toplandı.

200 civarında katılımcının dinleyici olarak  bulunduğu 2 gün süren Kongrede, 9 Genel Konsey Üyesi ve 3 Denetim Kurulu Üyesi seçildi. Birlik-Mücadele-Zafer sloganlarının atıldığı Kongre Pazar saat 15.00 civarında sonlandırıldı.

498 kez okundu.

Check Also

Freedom protests for Ecevit Piroğlu in Europe

Freedom protests for Ecevit Piroğlu in Europe One of the demonstrations held in front of …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir