ASM’den Birçok Merkezde Basın Açıklaması yapılacak

 

Avrupa Sürgünler Meclisi Münih Eyalet Mahkemesi’nde 17 nisan günü görüşülecek olan NSU (Nasyonal  Sosyalist Yeraltı ) örgütü duruşmasındaki ayrımcı tutumu protesto etme ve Aman basınınnı dayanışmaya çağırmak amacıyla, Avrupa’nın birçok başkentinde basın toplantıları düzenlemeye hazırlanıyor.

Anımsanacağı gibi 2000-2007 tarihleri arasında 8’i Türkiye kökenli, 1’i Yunan ve 1’i de Alman olmak üzere toplam 10 kişi bulundukları işyerlerinde silahla öldürülmüşlerdi. Daha sonra bu cinayetlerin Alman istibaratının de destek verdiği Nazi yanlısı faşist NSU örgütü tarafından işlendiği açığa çıkmıştı.

17 Nisan’da, Münih Eyalet Mahkemesi‘nde başlayacak olan davanın „adil“ ve kamuya açık olması gerekirken, Eyalet Mahkemesi basın için 50 kişilik bir sınırlama getirmiş ve „önceden başvurmadılar“ denenek Türk ve Yunan basını katılacakların dışında tutulmuştu. Mahkemenin bu tutumunun, çok farklı yorumlarla eleştirilmesine karşın, mahkeme geri adım atmamış ve bugüne değin tutumunda ısar etmeştir.

Mahkemenin bu tumu, haklı olarak göçmen kitlerini Almanya’daki yargıya karşı güvensiz bakmaya itmektedir. Diğer yandan ise ırkçı saldırıların önünü açmakta onları cesaretlendirmektedir. Bu da göçmen kitlelerini kaygılandırmaktadır.

Avrupa Sürgünler Meclisi, bu tutumu protesto etmek, mahmekenin kararının geri almasını ve Türk ve Yunan basınının da davayı izlemsine olanak verilmesini istemek amacıyla Almanya’da Berlin ve Köln, İsviçe, Fransa, İngiltere ve Avusturya’da ise Alman Büyük Elçilekleri önünde 11 Nisan günü basın açıklamaları yapacaktır.

740971_468530659870199_1458420512_o

383 kez okundu.

Check Also

53 yıllık Sürgün Doğan Özgüden’in Sürgün Yazıları adlı kitaplarının 7. cildi de yayımlandı

11 Mayıs 2024… Bugün, Doğan Özgüden ve İnci Tuğsavul’un yarım yüzyılı çoktan aşan sürgünlerinin başlangıcının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir