VATAN POPÜLİZMİ

Siegen’de Dr. Ali Ekber Doğan ve Engin Erkiner’in katılımıyla “Almanya’da Erdoğan yandaşlığının dinamiği” ve “Sendikalarla işyeri temsilciliklerinde artan vatan popülizmi” konularını kapsayan bir toplantı yapıldı.

Katılım korona önlemleri nedeniyle az olmakla birlikte katılanların konu hakkında bilgili olmaları nedeniyle toplantı verimli oldu.

Erkiner ülkede Türkiye’deki seçimler için oy kullanan kitlenin AKP ve Erdoğan’a destek yüzdesinin ülkedekinden daha yüksek olmasının Erdoğan’ın kişisel özelliklerinden değil, temsil ettiklerinden kaynaklandığını belirtti. Türkiye’nin artan askeri gücü, Irak-Suriye-Libya ve Azerbaycan’da girdiği operasyonlar, yapılan otoyollar, havaalanları, alışveriş merkezleriyle ülkenin görünümünün değişmesini temsil etmektedir.

İletişim araçlarındaki büyük gelişmeyle birlikte TC yönetimlerinin Almanya’daki insanları uydu televizyonlarıyla doğrudan etkilemesi mümkün olabilmektedir.

Türkiye, Osmanlı İmparatorluğu’nun devamcısı olan bir dünya devleti olmak iddiasındadır. Güvenlik Konseyi sürekli üyeliği gibi gücünün karşılığı olan yeri istemektedir.

Dünya devleti iddiası sürekli olarak kanıtlanmaya muhtaçtır. Bunun için dış ülkelerde sürekli operasyonlara girişmek, uzaya astronot göndermek benzeri uçuk projeler süreklilik kazanmak durumundadır.

Ali Ekber Doğan ise değişik işyerlerinde yaptığı araştırmanın sonuçlarını anlattı. Buna göre Türkiyeli işçi kitlesi içindeki sağcılık önceki yıllara göre daha organize davranmaktadır. O kadar ki, IG Metal gibi büyük bir sendika bile Can Dündar gibi Erdoğan yandaşlarının hoşlanmadığı bir kişiyi konuşma yapmak için çağıramamakta, çok sayıda işçinin sendikadan istifa etmek tehdidi üzerine geri adım atabilmektedir.

Türkiyeli göçmen kitlenin yıllardan beri süren çifte politik kimliği –Almanya’da SPD’yi Türkiye’de iyice sağ olan partileri seçmek- giderek erimektedir. Almanya’da son iki genel seçimde Alman vatandaşı olan Türkiyelilerin SPD’yi seçme oranı yüzde 65’ten 35’e inmiştir. Sağcı olanlar giderek Almanya’da da sağı seçmektedirler.

Yeni kurulan üçlü koalisyon hükümetinin isteyen herkese çifte vatandaşlık tanınacağına programında yer vermesinin Almanya’da AKP ve Erdoğan’ın etkinliğini artıracağı belirtildi. Sadece Alman vatandaşı oldukları için Türkiye seçimlerinde oy kullanamayanlar arasında da yaygın olan Erdoğan yandaşlığı, bu kitlenin TC vatandaşı da olmasıyla birlikte gelecekteki seçim sonuçlarına yansıyacaktır.

Konuşmacılar AfD içinde de Türkiyelilerin bulunmasını, sağın sağla işbirliği yapması olarak adlandırdılar. Türk sağı eskiden bunlardan uzak dururdu.

52 kez okundu.

Check Also

SÜRGÜNDE MÜCADELECİ KADIN OLMAK – Nuray Bayındır

Sürgün insanın iradesi dışında ülkesinden, doğduğu coğrafyadan, bağlı bulunduğu topluluktan uzaklaştırılmasıdır. İnsanın sevdiklerinden, yaşadığı ortamdan, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir