UNICEF’ten Akdeniz’deki Mülteci Ölümlerinin Artacağı Uyarısı

 

UNICEF Libya’dan İtalya’ya giden yolu kullanırken ölen mülteci çocuklara dikkat çekti. Gelecek aylarda sayının artacağı uyarısında bulundu.
unisef

UNICEF geçtiğimiz hafta Orta Akdeniz’de meydana gelen ve yanlarında kimsesi bulunmayan çok sayıda çocuğun da yaşamını yitirdiği tahmin edilen mülteci ölümlerine dair kaygılarını açıkladı ve artacağı uyarısında bulundu.

Örgütün açıklamasında, Libya’dan İtalya’ya giden tehlikeli geçiş yolunu kullanacak çocuk göçmen sayısının yaz aylarında artacağı öngörüsüne yer verildi.

“Sözü edilen geçiş yolunu kullanan çocukların büyük çoğunluğunu yanlarında kimsesi bulunmayan ergenler oluşturmakta ve bu çocuklar yolculuklarının her adımında ürkütücü istismar, sömürü ve ölüm tehlikesi gibi durumlarla karşılaşmakta.”

Örgütün bilgilerine göre, bu yıl İtalya’ya ulaşan ve beraberinde kimsesi bulunmayan çocuk sayısı ayda ortalama bin kişi. Ancak UNICEF önümüzdeki aylarda bu sayının artacağını tahmin etmektedir.

TIKLAYIN – 400 MÜLTECİYİ TAŞIYAN TEKNELER AKDENİZ’DE BATTI

İtalya ile destek çalışması

UNICEF Avrupa Mülteci ve Göçmen Krizi Özel Koordinatörü Marie-Pierre Poirier çocukların yaşamına dair kaygılarını şöyle dile getirdi.

“Bu yolculuğu yaşamış çocuklardan kişisel olarak dinlediğim öyküler gerçekten dehşet verici. Hiçbir çocuk böyle durumlarla karşılaşmamalı.

“Çocukların yaşamı, para kazanmaktan başka düşüncesi olmayan kaçakçıların elinde.”

UNICEF ayrıca kısa süre içinde İtalya Hükümeti ile birlikte koruma desteği sağlayacak bir operasyon başlatılacağını da duyurdu.

42 kez okundu.

Check Also

53 yıllık Sürgün Doğan Özgüden’in Sürgün Yazıları adlı kitaplarının 7. cildi de yayımlandı

11 Mayıs 2024… Bugün, Doğan Özgüden ve İnci Tuğsavul’un yarım yüzyılı çoktan aşan sürgünlerinin başlangıcının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir