Umut Yolculuğunda Ölenlerin Sayısı 312 ‘ye Yükseldi

Mahmut Özkan

SiCiLYA |11-10-2013 | Emperyalist Kapitalist dünyanın savaşlar,yokluklar ve yoksulluklarından kaçarak Avrupaya doğru yola çıkan,belki daha iyi bir yasam bulurum umuduyla insan kaçakcıları tacirlere kendilerini emanet eden binlerce insan,  Akdeniz ve Ege sularında can veriyor. Güvenirli olmayan koşullarda,bakımsız teknelere tıka basa doldurulan  çocuk, genç, kadın ve  erkek   çıktıkları  umut yolculuğunda ölüme terkediliyor. Karanlık sularda can veriyor. Bu insanlık ayıbına, göçmenlerin  göz göre göre ölüme terkedilmelerine son verilmelidir.

Geçtiğimiz 3 Ekim 2013  tarihinde Lapmedusa adası kıyılarında batan tekne sonucu 312 insan öldü, 155 i kurtarılabildi. Her türlü tehlikeyi göze alarak yola cıkan  göçmenlerin  ölümden beter koşulları olmasa  çıkarmı  umut yolculuğuna…!

göc-100x100 utan_avrupaumut_yolculugunda_olnlerin_sayisi_231e_yukseldi_h91196-300x155

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kar ve rant hırsıyla  dönen emperyalist sömürü çarkı  kırılsa,adaletli bir paylaşımla, dünyanın imkanları ve zenginlikleri bütün insanlığa yetecek durumda. O zaman kimse yerinden yurdundan göçmeyecek. Hayatlar sönmeyecek.Göç yollarında insanlar ölmeyecek…….!

Bu gün İtalyan yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre;  Perşembe-Cuma gecesi Sicilya kanalında 500’ü aşkın göçme kıyıya taşındı.

İtalya sahil güvenliği göçmenleri taşımak için bir çok operasyon yaptı. İlkinde iki lastik bot içerisindeki 109 ve 101 göçmen kurtarıldı. Bu botlardaki göçmenler Libya sularında, uydu telefon ile yardım alarmı vermişti. Göçmenleri bir Malta gemisi aldı.

Bahamalar’a ait bir gemi de 118 göçmeni kurtarırken, İtalyan Deniz Donanması’na ait bir gemi, göçmenleri taşıyan iki gemiden 65 ve 110 kişiyi alarak kıyıya taşıdı.

Yılın başından bu yana 30 bini aşkın göçmen İtalya kıyılarına ulaştı. Bunlardan 7 bin 500 kadarı Suriye’deki savaştan kaçarken, 7 bin 500′ü Eritreli siyasi sığınmacılardan oluşuyordu. 3 bin kadarı da Somali’deki şiddet olaylarından kaçarak gelmişlerdi.

 

 

291 kez okundu.

Check Also

53 yıllık Sürgün Doğan Özgüden’in Sürgün Yazıları adlı kitaplarının 7. cildi de yayımlandı

11 Mayıs 2024… Bugün, Doğan Özgüden ve İnci Tuğsavul’un yarım yüzyılı çoktan aşan sürgünlerinin başlangıcının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir