Türkiye-Almanya İnsan Hakları Derneği -TÜDAY e.V.‘ın Genel Kongresi Yapıldı

20170716_144941

 

Siyasal iktidarın defacto başkanlık modeli ile adeta demokrasiyi askıya aldığı, fiili bir otoriter yönetim ile yönettiği, insan hakları açısından bütün kategorilerde dramatik kötüleşmelerin yaşandığı bir dönemde, 1980 darbesi sonrası Türkiye’de artan İnsan Hakları ihlallerine dikkat çekmek için 13 Mayıs 1989 tarihinde Köln’de kurulan Türkiye-Almanya İnsan Hakları Derneği (TÜDAY e.V.)  bu yılki olağan  genel kongresini başarıyla gerçekleştirdi.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

20170716_145025

Siyasal iktidarın defacto başkanlık modeli ile adeta demokrasiyi askıya aldığı, fiili bir otoriter yönetim ile yönettiği Türkiye`de  insan hakları açısından bütün kategorilerde dramatik kötüleşmelerin yaşandığı bir dönemde, 1980 darbesi sonrası Türkiye’de artan İnsan Hakları ihlallerine dikkat çekmek için 13 Mayıs 1989 tarihinde Köln’de kurulan Türkiye-Almanya İnsan Hakları Derneği (TÜDAY e.V.)  bu yılki olağan  genel kongresi Köln‘de gerçekleştirdi.

Türkiye-Almanya İnsan Hakları Derneği (TÜDAY e.V.)  Yönetim Kurulu adına açılış konuşmasını yapan Adem Özkaya:   son yıllarda Türkiye’de insan hakları açısından TÜDAY e.V. olarak acilen yerine getirilmesi gereken taleplerinin olduğunu; bunların başında acilen barışın tekrar tesis edilmesi gerektiğini, barışın sağlanamadığı koşullarda yaşam hakkının korunamayacağını, yaşam hakkı olmayınca da diğer tüm haklardan söz etmenin mümkün olamıyacağına vurgu yaptıktan sonra  2016/2017 yılı içersinde TÜDAY e.V.`ın gerçekleştirdiği etkinlikleri sıraladı:

20170716_145049

2016/2017 yılı içersinde gerçekleştirilen TÜDAY e.V. etkinlikleri

-Cumartesi Anneleri`nin 500. buluşmasının Köln`deki çağrıları arasında olduk. Köln katedrali önünde ki basın açıklamasına yaklaşık 300 kişi katıldı.

-Yazar Doğan Akhanlı ile bir okuma gerçekleştirildi

-VHS Forum‘da ‘‘Die Türkei und die Demokratie‘‘ (Türkiye‘de Demokrasi) Paneli Ahmet Nesin ve Dr. Nikolaus Braun katılımıyla gerçekleşti.

-Kölner Helfen bünyesinde „Lichter Kette – Rettet die Demokratie, Stop Erdoğan“ başlığı altında insan zinciri oluşturulup Türkiye`deki insan hakları ihlallerine dikkat çekildi.

TÜDAY e.V.  üyesi Murat Catülay tatil için gittiği Hırvatıntan`da tutuklanıp cezaevine konulması çeşitli etkinlikle protesto edildi. Protesto girişimleri sonucu Murat Catülay serbest bırakıldı.

-VHS Forum`da „Die Türkei: Mit Vollgas eine theologische Diktator? Başlığı altında düzenlenen panele Türkiye`den gazeteci Fehim Taştekin, HDP Milletvekili Faysal Sarıyıldız, KHK ile işine son verilen Akademisyen Naif Bezwan ve Almanya´da mülteci olarak yaşamına devam etmek zorunda bırakılan sendikacı Sakine Esen`in katılımıyla Türkiye`deki son gelişmeler tartışıldı.

-Yazar Halil İçöz ile okuma akşamı gerçekleştirildi.

tuday1manset-750x350-1

Faliyet Raporu

Faaliyet raporunu sunmak için söz alan Murat Gürgöz, Türkiye-Almanya İnsan Hakları Derneği (TÜDAY e.V.) ‘ın 2016/2017 yılına ait gelir ve giderlerini sunarken TÜDAY e.V. üye sayısının 150 kişiden oluştuğunu, 2016/2017 yılında gerçekleştirilen etkinliklerin, büro-kira giderlerinin gelen bağışlar ve üye aidatlarından karşılandığını, derneğin üye sayısının artırılması gerektiğini belirtti. Öneri ve talepler bölümünde yönetim kurula aidatların artırılması konusuna daha fazla önem verilmesini, üyelerin daha aktiv olunması gündeme alınması tavsiyesinde bulundu. Türkiye-Almanya İnsan Hakları Derneği (TÜDAY e.V.)‘ın örgütlenme ayağının güçlendirip, duyarlı genç arkadaşların insan hakları çalışmalarına kazandırılması, üyelerin sosyal ve siyasal aktivitelere daha geniş katılmaları sağlanması, çalışma gruplarının oluşturulması üzerinde duruldu.

TÜDAY e.V.‘ın’ın yeni yönetimi

Yönetim kurulunun faaliyet raporunun kabulü ile ilgili yapılan oylamada yönetimin sunmuş olduğu faaliyet raporu oylamaya sunudu. Oylama sonrası yeni yönetimin seçimine geçildi. TÜDAY e.V.‘ın’ın yeni yönetimine adayların seçimi oylandı.

Yönetime giren kişilerin profiline bakıldığında eğitim alanında çalışan, siyasal bilimci, uluslararası ilişkilerlerde master yapan, insan hakları alanında çalışmalar yürütmüş kişilerden oluştuğu gözlendi.

Gelecek  dönemdeki TÜDAY e.V. Yönetim Kurulu`na seçilen kişilerin isimleri şöyle:

-Axel von dem Bruch

-Umut Bilgiç

-Christian Hehls

-Murat Gürgöz

-Elisabeth Pohlgeers

-Gül Leisten

-Dilek Yazıcıoğlu

-Fazlı Tanık

tuday3ic

438 kez okundu.

Check Also

53 yıllık Sürgün Doğan Özgüden’in Sürgün Yazıları adlı kitaplarının 7. cildi de yayımlandı

11 Mayıs 2024… Bugün, Doğan Özgüden ve İnci Tuğsavul’un yarım yüzyılı çoktan aşan sürgünlerinin başlangıcının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir