Sürgünde KHK’lı Akademisyen Latife Akyüz; “Korkuyorlar”

“Alnında Kılıç Yarası/Armenak-Orhan Bakır” belgeselinin Türkiye`de gösteriminin İstanbul ve Ankara`da yasaklanmasına tepkiler sürüyor.

Belgeselin yapımcısı Mayıs Kolektif, belgeselin Türk devleti  makamlarınca  yasaklanmasını kınayan bir açıklama yaparak, bir imza kampanyası başlattığını duyurdu.

Avrupa`da şimdiye kadar gösterimlerin yapıldığı Köln, Londra, Stockholm, Atina ve Frankfurt`da kalabalık kitlelerin katılımıyla gerçekleşen “ARMENAK” Belgeselinin önümüzdeki Nisan ve Mayıs aylarında yaygın olarak bir kampanya şekilde gösterimine başlanacağı duyuruldu.
Demokratik kurumların, aydın, yazar, gazeteci, sinemacı, oyuncu, şair, sendikacı, parlementer kesimlerin yasağa karşı tepkisi sürmekte.

Sürdürülen kampanyanın ve imzacıların önümüzdeki günlerde bir basın toplantısıyla açıklanacağı belirtilirken,  Sürgünde akademisyen Latife Akyüz`de ARMENAK Belgeselinin yasaklanmasına dair bir açıklama yaptı. Açıklama şöyle;

“Kitap yakmak, bilim insanlarını ve sanatçıları kendi varlıkları karşısında tehdit olarak görüp suçlu ilan etmek, edebiyatı, sinemayı bir bütün olarak sanatı yasaklamak bütün totaliter rejimlerin ilk reflekslerinden biri olmuştur. Çünkü faşizmin karanlık kabusu gerçekler ve bunları dile getiren gerçeğin savunucularıdır. Alnında Kılıç Yarası Armenak’ın yasaklanması gerçeğin yarattığı bu korkunun ürünüdür. 
Yaşamını daha güzel bir dünyanın inşasına adayan ve bu uğurda canını veren bir devrimcinin, ölümünden yıllar sonra hatırlanmasından, onun hayatını ve mücadelesini anlatan bu belgeselin görülmesinden korkuyorlar. Gerçeklerin ayan olmasından, ayanın toplumsallaşmasından korkuyorlar.

 

Hayatıyla ve mücadelesiyle bizlere yol gösteren, inandığı değerler için canını veren bir devrimciyi, Armenak (Orhan) Bakır’ı anlatan Alnında Kılıç Yarası Armenak’ın yasaklamaları bu yüzden. Korkuyorlar.
Bu yüzden bize düşen gerçeğin yanında saf tutup bu yasakçı zihniyeti boşa çıkarmak, bulunduğumuz her alanda gerçeğin etki alanını genişletmek ve yasaklara inat bulunduğumuz her yerde Alnında Kılıç Yarası Armenak belgeselinin gösterilmesine yardımcı olmaktır.

 

Sürgünde KHK’lı Akademisyen Latife Akyüz “

11/02/2020

658 kez okundu.

Check Also

Freedom protests for Ecevit Piroğlu in Europe

Freedom protests for Ecevit Piroğlu in Europe One of the demonstrations held in front of …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir