Sürgünde Bir Devrimcinin Ardından

Erdal Boyoğlu
12 eylül sonrası mülteci yaşama sığınmak zorunda kalan bir çok devrimci, sürgünde yaşadıkları güçlükleri; gerçekleştirdikleri başarıları, ürettikleri sanatı, kültürü, edebiyatı her zaman gelecek kuşaklara miras bırakmanın gayretini gösterdiler. Sürgün yaşamını devrimci kimlikleriyle donatarak yaşamın kenarından kıyısından değil, tam tamına içinde yer almanın, yaşama müdahale edici duruşun belirleyici aktivistleri oldular. Onlar, bulundukları sürgün topraklarında da siyasal sürece müdahale ederek büyük varlık gösterdiler.

Ağır bir tanımlama olacak ama, “Metin yoldaş artık aramızda yok!” 28 yıldır sürgünde yaşayan bir devrimci olan Metin yoldaşı kalp krizi sonucu kaybettik. 28 yıldır doğduğu topraklara gidemeyen sürgünde bir devrimci olan Metin, ömrünce hep devrimci değerleri ile yaşadı. Sakin, duru, sade bir yaşamı vardı. Devrimcilerle ilişkisi hep aynı seviyeli saygıyı korudu. Geçmişi ve değerleriyle barışık olan bir devrimciydi. Yaşamını dostları arasında geçiren Metin yoldaş çok hümanist ve güzel yürekli bir insandı.
1950’de Malatya-Hekimhan’da doğan ALİ KARAKURT.metin 1983’de Almanya’ya geldi. Metin Hasip Elibol adıyla iltica etti. Bielefeld, Hannover ve Köln’de kaldı; 1990’da Köln- Corweiller’a geldi. Burada bir işyeri kurdu ve ölümüne kadar burada çalıştı. .

Sürgünde yaşanan ölüm haberlerini yazmak büyük acı veriyor insana. 12 Eylül öncesi, İstanbul-Saraçhane’de İleri Yayınevi’nde tanımıştım onu. Yıllar sonra, sürgünde, Köln’de karşılaştık. Evinde misafir oldum. Corweiller’de kaldığım sürece hep yanına uğradım, yer yer yanında kaldım.
Çok üzgünüm, Canım çok acıyor, Köln’e kadar gidip de Metin’i görememek içimi çok acıtıyor. Ölüm sonrası yazılan ah’lar hep bir yetmezliğin dillendirilmesi değil midir zaten? Ayrılıklar değil midir korkumuzun nedeni sürgünlerden ya da ölümlerden?
Sürgünde unutulmamalılar. Umutların bitirilişi mümkün değildir ölümlerle. Ama yine de ah’larımızdır bizi ‘ölüm adın kalleş olsun’ diye bağırtan.
Metin’i güneşe uğurlamamız vesilesiyle saygıyla sevgiyle anıyorum.

1222 kez okundu.

Check Also

Başsağlığı : İz bırakan gazeteci Celal Başlangıç unutulmayacak!

Avrupa Sürgünler Meclisi ( ASM ) olarak sürgünde yaşamak zorunda bırakılan değerli ve saygın gazeteci …

One comment

  1. sevgigul bayram

    Onurlu yaşamindan dolayi,yüreyimizde yaşayacaksin..!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir