SÜRGÜN Dergisinin 2. Sayısı çıktı

140013597_194771942374010_727627978404897367_n20210129_163532

SÜRGÜN`den;

Değerli Okuyucular

2. Sayımızı gecikmeli bir şekilde çıkarmaktayız. Tüm Dünya`da ortaya çıkan ve Pandemi olarak adlandırılan Covid 19 salgının yıkıcı, sınırlayıcı ve izole edici etkilerini yaşadık ve halende yaşamaktayız.

Demokratik kitlesel çalışmaların, panel, sempozyum, konferans tarzındaki tüm etkinliklerin sınırlı gerçekleşebildiği süreçten etkilendik ve halende bu süreç devam ediyor.

ASM -Avrupa Sürgünler Meclisi- olarak , kamuoyuna dönük yapılması planlanan çalışmaların önemli bir kısmı da bu süreçte aksadı.

Hayatı yaratan, üreten, çalışan emekçi kesimler başta olmak üzere, Sürgünlük yaşayan mülteciler sınır boylarında, mülteci toplama kamplarında daha zor koşullarda, sağlık sorunları yaşamakta olup, Pandemi salgınından da en çok etkilenen kesimler arasında yer almaktalar.

Kapitalist- emperyalist sistemin yarattığı sorunlar, krizler, savaşlar, iç çatışmalar, politik baskılar, işkence, takibat, açlık, yoksulluk, gibi nedenlerle Sürgünlük yaşayanlar, göç yaşamak durumunda olanlar; devletler ve egemen sınıflarca istenmeyen topluluklar olarak addediliyor, binbir güçlükle gelebildikleri, güvende yaşama olanağı aradıkları, Avrupa ülkelerinde de dışlanmaya, ayrımcılığa ve baskılara mağruz kalıyorlar.

ASM nin yayını olarak yayın hayatına başlayan „SÜRGÜN“, Sürgünlerin mücadelesi, örgütlü sesi, hak arayışı, özgürlüğü, eşitliği ve de en önemlisi insanın yaşam hakkını savunan bir perspektifle bu sayısında ; çok çeşitli konuları tema eden yazı ve yazarlarla sizlerle buluşuyor.

Dünyanın çarkının bozuk işlediğini bilen, gören ve daha iyi yaşanabilir eşit, adil, sömürüsüz yeni bir dünyanın ve özgür bir yaşamın mümkün ve olanaklı olduğuna yönelik bir tassavur ve öngörüyle düşünen, mücadele eden, bedel ödeyen çok çeşitli yelpazeden Sürgünlük yaşayan arkadaşlarımızın yazılarının yer aldığı 2. Sayımızla, Sizlere yine birlikteyiz.

Beğeneceğinizi umarak, öneri ve eleştirilerinize açık olduğumuzu bildirmek isteriz.

Sağlıklı bir yaşam temennisiyle,

Sevgi ve Saygılarımızla,

SÜRGÜN Dergisi Yayın Kurulu

OCAK 2021

*Sürgün Dergisinin 2. Sayısından edinmek isteyenlerin – exilrat@web.de – e-posta adresine adres ve adet sayısını iletmeleri rica olunur.

20210129_170251

144 kez okundu.

Check Also

Freedom protests for Ecevit Piroğlu in Europe

Freedom protests for Ecevit Piroğlu in Europe One of the demonstrations held in front of …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir