SÜRGÜN Dergisi 4.Sayısı Çıktı

Yayın Kurulu tarafından yapılan Sunu;

Değerli Okuyucular, 

4. Sayımızla sizlerle yeniden birlikteyiz.
Avrupa Sürgünler Meclisi ( ASM ) yayın organı olarak 6 aylık periyodlarla çıkmayı hedefleyen SÜRGÜN Dergisi, çıktığı günden bu yana siz okuyucularımızın ve izleme fırsatı bulan kesimlerin ilgisi ve olumlu tepkisiyle karşılaşmaktadır. Bu ilgi ve olumlu tepki, bizleri sevindirmektedir.
Sizlerle  4. sayımızla buluştuğumuz bu süreçte;  ASM 6. Kongresini gerçekleştirdi.
20 Aralık 2021 tarihinde internet üzerinden  digital olarak gerçekleşen 6. Kongremizde, ASM`nin, tarihsel olarak önemli görev ve sorumlulukları olduğu bilinciyle; daha etkin ve kalıcı kurumsal çalışmalarını artırması, zenginleştirmesi gerektiğinde hem fikir olundu. Daha güçlü ve yeni katılımlarla Yürütme Kurulu seçildi.
6. Kongremizden bu yana dünyada,yaşadığımız avrupa coğrafyasında ve köklerinden koparılarak sürgüne zorlandığımız ülkemiz Türkiye ve Kürdistan`da  bir dizi gelişmeler, çelişmeler yaşandı ve yaşanmaya da devam etmektedir..
Dünyada  emperyalist kapitalist sömürü ve baskı sisteminden kaynaklı emek sermaye temel çelişkisinin doğal sonucu olarak ezen, ezilen kavgası çok boyutlu sürmektedir. Emperyalist bloklar arası Pazar dalaşı ve çelişkiler giderek tırmanmakta, silahlanma ve savaş iklimi daha artan şekilde gündemde.
ABD, NATO, AB `nin kışkırtması ve  kıskaç politikası Rus emperyalistlerinin Ukrayna`yı işgali ile pratik hal aldı. Savaşın yıkıcılığı ile  ölümden ve yoksulluktan kaçmak zorunda kalan ve daha güvenceli  bir yaşam için göç yollarına düşen yığınların sorunları arttı.
Avrupa sınır kapıları sürgünlere ve mültecilere kapalı. Tel örgüler, asker polis  ve özel güvenlik şirketleri ile duvarlar daha sıkı örülüyor. Sınırları zorlayan sığınmacıların üzerine zalimce kurşunlar yağdırılıyor.
Geçtiğimiz günlerde Kuzey Afrika’da bulunan özerk il statüsündeki İspanya toprağı Melilla, insanlık suçuna tanıklık etti. Melilla’ya Fas sınırından geçmeye çalışan göçmenlere İspanya`nın desteğiyle Fas polisi kurşun yağdırdı ve  37 mülteci hayatını kaybetti. Yaşadığımız bu çağda avrupa kapısında kurşunlanarak katledilen insanları sahiplenme ve AB devletlerinin sessizliğine  kamuoyunun tepkisi oldukça zayıf kaldı.Avrupa ülkelerinde 129 a-b gerici yasaları  daha yaygın uygulanmaya başlandı. Türkiyeli sol sosyalist devrimciler  göz altına alınarak” terör”e destek suçlamalarıyla hapishanelere konuldular. Avrupa`da sürgünlük yaşayan devrimci mücadele yürüten ve politik çalışma içinde olanlara karşı, adeta devlet terörü estiriliyor. 
Soruşturmalar, oturma hakkının elinden alınması ve  siyasi yasaklar ile engeller konuluyor. Digital ortamda dahi yasak, engelleme ve kısıtlamalar, egemenlerin baskı ve denetimini daha da artırmakta olduğuna işaret ediyor. Türk hükümetinin ve Erdoğan iktidarının faşist baskıcı uygulamaları, Kürt Ulusuna yönelik saldırılar, HDP nin kapatılmasına yönelik girişimler, Sınır ötesi işgal saldırılarında kimyasal silah kullanılmasına, sözde demokratik Avrupa sessiz…! 
Türkiye`de  muhalif güçlere. demokratlara ve sosyalistlere karşı her türlü baskı ve takibat yanında birde, İnterpol aramalarıyla tutsak edilen ve özgürlüğü kısıtlanan devrimciler var.
Ecevit Piroğlu, Sırbistan`da 1 yıla yakındır tutsak. Geçtiğimiz haftalarda içinde ASM`ninde olduğu bir çok kesim Ecevit Piroğlu`na özgürlük! şiarıyla eylemler ve protestolar düzenlediler.

ASM, gelecek süreçte önüne bir çok çalışma ve görev koydu. UTANÇ MÜZESİ`nin Avrupa ya taşınması çalışması bunlardan birisi. 42. yılında 12 Eylül faşist darbesinin yaşayan ruhunu ve bugünün Türkiye`sini yansıtmayı amaçlayan UTANÇ MÜZESİ çalışmalarına  tüm sürgünlerin, demokratik kurum ve aydınların destek ve dayanışmalarını esirgemiyeceği inancıyla; Dayanışmanın ve birlikte mücadelenin gücü ile haksızlıklara, baskılara karşı haklı mücadele yürüten kesimlerin yanında olan, Sürgünlerin Sesi, SÜRGÜN dergisi olarak, eleştiri, öneri ve katkılarınıza açık olduğumuzu bir kez daha yineliyoruz.
Saygılarımızla,  

SÜRGÜN Dergisi Yayın Kurulu
Haziran 2022

  • SÜRGÜN Dergisi okumak ve dağıtımı için destek sunmak isteyenlerin; exilrat@web.de mail adresine adet sayısını belirterek adreslerini yollamaları rica olunur.


82 kez okundu.

Check Also

SÜRGÜNDE MÜCADELECİ KADIN OLMAK – Nuray Bayındır

Sürgün insanın iradesi dışında ülkesinden, doğduğu coğrafyadan, bağlı bulunduğu topluluktan uzaklaştırılmasıdır. İnsanın sevdiklerinden, yaşadığı ortamdan, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir