Stuttagar’ta “Kürt tutsaklara özgülük” eylemi yapıldı

 

kürtler 2 kürtler4

Baden Württemberg eyaletinin başkenti Stuttgart’taki Adalet Bakanlığı önünde Almanya hapishanelerinde tutuklu bulunan Kürt politik tutsaklara özgürlük istendi. 24 Mart’ta yapılan eylemde Brüksel katliamı da protesto edildi…

Adalet Bakanlığı önünde yapılan eylemde, “Kürt politik tutsaklara özgürlük”, “ATİK aktivistlerine ve tüm politik tutsaklara özgürlük”, “Brüksel katliamını protesto ediyoruz” pankartları açıldı.

Eylemde, Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon) ve Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu (AGİF) imzalı “Göçmenlerin 129 a/b yasalarıyla kriminalize edilmesine hayır” dövizleri taşındı. Tutuklamaları protesto amacıyla maskeler takıldı.

129 a/b yasalarına hayır!

Almanca olarak Nav-Dem adına okunan açıklamada, Kürdistan’da Erdoğan öncülüğünde yürütülen kirli savaşın boyutunun soykırım düzeyine geldiği belirtilerek AB ve Türkiye arasında yapılan mülteci pazarlıkları kınandı. Bir kez daha AB’nin katliamcı faşist Türk devletini desteklediğinin görüldüğü kaydedildi.

Yapılan açıklamada, Almanya’da uygulanan ve birçok devrimcinin tutuklanmasına yol açan 129 a/b yasaları protesto edilerek bu yasalar kapsamında 2015 yılında 5 Kürt politikacının tutuklandığı belirtildi.

Açıklamada, Nav-Dem’den Ahmet Çelik (YEK-KOM eski başkanı), Kenan Baştu, Mustafa Çelik, Mehmet Demir, Bedrettin Kavak, Ali Özel ve Muhlis Kaya’nın halen Almanya hapishanelerinde tutuklu bulundukları anımsatıldı.

Dillendirilen talepler…

* 129 a-b yasaları iptal edilmeli

* Bu yasa kapsamında açılan davalar düşürülmeli

* Kürt politik tutsaklar serbest bırakılmalı

* PKK yasağı kaldırılmalı

* Türk devletiyle işbirliği ve silah satışına son verilmeli

Eylemde ayrıca Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon), Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK), Navenda Civaka Demokratîk ya Kurdên Almanyayê (NAV-DEM), Avrupa Demokratik Haklar Konfederasyonu (ADHK), Yaşanacak Dünya/Devrimci Proletarya, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Avrupa ve Federal Almanya İşçi Dernekleri Federasyonu (FİDEF)’in Avrupa’da politik tutsaklara özgürlük talebini içeren açıklaması okundu.

Adalet bakanlığına verilen dosyanın ardından eylem alkışlarla sonlandı…

 

 

29 kez okundu.

Check Also

Başsağlığı : İz bırakan gazeteci Celal Başlangıç unutulmayacak!

Avrupa Sürgünler Meclisi ( ASM ) olarak sürgünde yaşamak zorunda bırakılan değerli ve saygın gazeteci …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir