Ragıp ZARAKOLU’nun seyahat özgürlüğü engellenemez !

ragip-zarakolu-hakkindaki-yakalama-karari-kaldirildi-11631361
Bu yıl ki Uluslararası Frankfurt Kitap Fuarına konuk olarak çağrılan Belge Yayınevi’nin sahibi yayıncı, yazar ve insan hakları savunucusu Ragıp ZARAKOLU’nun Almanya’ya girişine “tutuklanmama garantisi”  verilmedi.

Alman makamları, Türkiye’nin İnterpol aracılığıyla hakkında yakalama talebinde bulunduğu yayıncı Ragıp Zarakolu’nun Almanya’ya gelmesi halinde tutuklanmayacağının garantisini vermiyor.

Almanya engelleme gerekçesini İsveç makamlarına şöyle bildirmekte ; “TC`nin Ragıp Zarakolu’nu KIRMIZI BÜLTEN’le aramaya başlaması ve bu nedenle Almanya’ya gelirse bunun güvenli olmayacağı ve tutuklanmama garantisi verilemeyeceği…”

Alman Yayıncılar ve Kitapçılar Birliği ile Uluslararası Yayıncılar Birliği IPA, Zarakolu için giriş ve çıkış güvencesi talep ediyor.

Türkiye’de uzun yıllar hapiste tutulması sonrası yeniden açılan davalar nedeniyle Ragıp Zarakolu 2013 yılından beri İsveç’te sürgünde yaşamaktadır.

Almanya, İsveç gibi AB ülkeleri;  Baskıcı, katliamcı, işgalci olan TC’nin İnterpol üzerinden Kırmızı Bülten başvurularıyla, sürgün muhaliflerini; yazar, çizer, aydın, akademisyen ve sosyalistleri terörize ederek, serbestçe dolaşmalarını engelleme yolundaki bu uygulamalarla, Türk devletinin politikalarına alet ve destek olmaktadırlar.

Avrupa Sürgünler Meclisi olarak, sürgün yazar ve yayıncı Ragıp ZARAKOLU`na yönelik Almanya`nın tutumunu kınıyoruz.

Ragıp ZARAKOLU’nun seyahat özgürlüğü engellenemez !

 

 

84 kez okundu.

Check Also

Freedom protests for Ecevit Piroğlu in Europe

Freedom protests for Ecevit Piroğlu in Europe One of the demonstrations held in front of …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir