Ölüm evleri can almaya devam ediyor

Ölüm evleri can almaya devam ediyor

haber3 Yüzlerce hasta mapusun ölüm sınırında olduğu hapishanelerde; doktorların hapishaneden çıkması gerektiği yönünde rapor verdiği, Sincan F Tipi Hapishanesi’nde bulunan İrfan Eskibağ isimli hasta mapus 6 Mayıs gecesi yaşamını yitirdi.

Kanser hastası İrfan Eskibağ daha önce kaldığı Bolu F Tipi Hapishanesi’nden 2011 yılında sarılık teşhisi konularak tedavisi için Ankara’ya sevk edilmişti. Sincan 2 Nolu F Tipi Hapishanesi’nde kalan Eskibağ’a, Haziran 2011’de pankreas kanseri teşhisi konuldu. 41 yaşında olan ve 10 yıldır hapishanede olan Eskibağ’a ışın ve kemoterapi tedavisi uygulanıyordu.

Yine Sincan 2 Nolu F Tipi Hapishanesi’nde bulunan mapus A. Hamir Babat’ın gönderdiği mektupta, Eskibağ’ın durumunun kötü olduğu ve son günlerini yaşadığı bildirilmişti. Eskibağ’ın tedavisini yapan doktorlarda hapishaneden çıkması gerektiği yönünde rapor vermesine karşın tahliye edilmedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD)’nin 6 Nisan’da, hasta mapuslara ilikin açıkladığı raporda; hapishanerde 230’u ağır olmak üzere 411 hasta tutsağın bulunduğu ve bu 230 hasta mapusun bir an önce tahliye edilerek tedavilerinin yapılması gerektiği belirtilmişti. Eskibağ’da İHD’nin açıkladığı raporda ki, “ağır hasta” listesinde yer alıyordu.

 

364 kez okundu.

Check Also

Sürgünde Tutsak Piroğlu 100 gündür açlık grevinde

Sürgünde tutsak olan Ecevit Piroğlu, Sırbistan hükümetinin insan haklarını hiçe sayarak kendisini rehin tutmasını protesto …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir