MERKEL NEDEN TÜRKİYE’YE GİDİYOR?

 

ASM-logo1-423x300

HDP ve Kürt halkına baskının böyle sürmesi halinde Avrupa’ya yönelik yeni bir göç dalgasının yaşanması kaçınılmaz görünüyor.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan (solda) ve Almanya Başbakanı Angela Merkel (sağda), ortak basın toplantısı düzenledi ve basın mensuplarının sorularını yanıtladı. (Mehmet Kaman - Anadolu Ajansı)

  Almanya Federal Başbakanı Merkel bugün yeniden Türkiye’ye gitti. Kısa aralıklarla yaptığı ziyaretlerin amacı, yürümediği şimdiden belli olan mülteci anlaşmasıyla ilgilidir. Yunanistan’dan Türkiye’ye geri gönderilen mültecilerin yaşadıkları ağır koşullar Almanya basınında sürekli olarak yer alıyor. Merkel’in bundan önceki ziyaretinde ziyaret ettiği mülteci kampında erkek çocuklarının tecavüze uğradıkları da ortaya çıktı.

            Ülkede iltica hakkı bulunmadığı sürece Avrupa Birliği ile Türkiye arasında yapılan mülteci anlaşmasının yürümeyeceği değişik kaynaklar tarafından ifade edildi.

            Merkel’in bu ziyaretleriyle AKP ve Erdoğan rejimine destek vermektedir. Merkel kendi partisi içinden bile Erdoğan’ın dikta rejimine karşı sesini çıkarması için sürekli uyarılmaktadır.

Bu ziyaretinde muhtemelen ülkede sürekli kısıtlanan insan hakları ve basın özgürlüğü konusunda bir şeyler söyleyecektir ama yaptırımlarla desteklenmeyen bu tür açıklamaların değeri bulunmadığını kendileri de biliyor.

            TBMM’de çok sayıda milletvekilinin dokunulmazlığı kaldırıldı. Burada asıl amacın HDP’li vekilleri Meclis’ten tasfiye etmek olduğu biliniyor. Avrupa Birliği’nin değişik organları ve Almanya’dan partiler dokunulmazlıkların kaldırılmaması konusunda AKP’yi ve işbirlikçilerini uyardılar, ama fayda etmedi.

            HDP ve Kürt halkına baskının böyle sürmesi halinde Avrupa’ya yönelik yeni bir göç dalgasının yaşanması kaçınılmaz görünüyor.

             Bu yıl turizm gelirinin en az yüzde 40 düşeceği tahmin ediliyor. Merkel’in AKP’ye yönelik açık eleştirisi bu geliri daha da azaltabilir. Bunu yapmak hiç zor değildir ve Avrupa Birliği ile Almanya’nın değişik kuruluşları tarafından zaten yapılmaktadır.

            Erdoğan’ın “Üç milyar Avroyu hemen verin, yoksa yapacağımızı biliriz” tehdidine açık cevap verildi ve tehdit tekrarlanamadı. Uluslar arası politikaya sokak kabadayısı üslubunu sokanlara ödün verildiğinde durum daha da kötü olur.

            Merkel’den ülkedeki ağır insan hakları ihlallerine, Kürtlerin bazı yerleşim yerlerinin tahrip edilmesine, ülkede fiilen süren savaşa ve basın üzerindeki ağır kısıtlamalara karşı sesini çıkarmasını bekliyoruz.

            Erdoğan fırsat bulursa Almanya ve diğer Avrupa ülkelerindeki basını bile susturmaya çalışacaktır. Bu konudaki çabası biliniyor.

            Avrupa Birliği sahip olmakla öğündüğü insan haklarına ilişkin değerlerinde samimi ise, Birlik’in en önemli ülkesi olan Almanya’nın başbakanı Türkiye’yi ziyaretinde bu durumu aklında tutmalıdır.

 

AVRUPA SÜRGÜNLER MECLİSİ

195 kez okundu.

Check Also

Celal BAŞLANGIÇ Köln`de Sonsuzluğa Uğurlandı

Sürgünde bir yürek daha sustu! Yıllarca basın özgürlüğü için mücadele eden Celal BAŞLANGIÇ’ı dünya basın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir