Kürt Kadın Siyasetçilerinin Katledilmesini Kınıyoruz / Bütün Sürgünlerin Can Güvenliği Sağlanmalıdır.

sakineASP Meclisi : Basın Açıklaması

AVRUPA | 10-01-2013 |Kürt Kadın Siyasetçilerinin  Katledilmesini Kınıyoruz / Bütün Sürgünlerin Can Güvenliği Sağlanmalıdır.

Fransa’nın başkenti Paris’te Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Saylemez’in katledilmesi sıradan bir olay değil. Olayın arkasında büyük hesepları olan güç ve güçler yatmaktadır. Fransız devletinin Kürt siyasetçileri yakın takip altında tutuğunu kamuoyu, yılda birkaç kez onlara yapılan oparasyonlardan Fransa’da hala tutuklu olan Kürt siyasetçiler var. Sakine Cansiz, Fidan Doğan ve Leyla Saylemez’in bu yakın takibin dışında tutulduğu söylenemez. Ama buna karşın, bu üç siyasetçi kadın, güpegündüz öldürülebiliyor.
Demekki Fransa ve diğer Avrupa ülkelerinin yakın takip altında tuttuğu Türkiye’deki rejime mualif olanların bu ülkelerde can güvenliği bulunmuyor. Oysa bugün Avrupa’da onbinlerce Türkiyeli sürgün yaşamaktadır.
Peki Sakineleri katledenler bu gücü nereden, kimden alıyorlar? Bunda Avrupa’nın Kürt politikasındaki tutarsızlığının payı yok mudur? Bu siyasi cinayetleri kim işlemiş olursa olsun bundan güç ve cesaret aldıkları açıktır. Çünkü Kürtler “terörist” gösterilerek Avrupa’da bile her türlü saldırının açık hedefi haline getirilmişlerdir.
Hiçbir karanlık güç, Kürtlerin barışa olan inancını kıramaz. Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Saylemez’in katledilmesini kınıyoruz. Onlar barışın sevaşçılarıdırlar. Fransa devleti bu siyasi cinayetlerin faillerini bir an önce bulmak ve yargıya teslim etmekle sorumludur. Kürtlerin barışa olan inançları burada da devletlerın çıkarlarının kurbanı olmamalı, herşey açık ve şeffaf olmalıdır.
Avrupa devletleri, ülkelerinde yaşayan  Türkiye ve Kürdistanlı sürgünler başta olmak üzere bütün sürgünlerin can güvenliklerininden sorumludurlar ve zaman  geçirmeden bütün önlemleri almalıdırlar.
Avrupa’da yaşamakta olan bütün sürgünleri Cumartesi günü Paris’te yapılacak olan cenaze törenine katılmaya ve demokratik tepkilerini göstermeye çağırıyoruz.

Avrupa Sürgünler Platformu (ASP)
10.01.2013

429 kez okundu.

Check Also

Dr.Banu Büyükavcı`nın Münih Mahkemesinde Açıklaması

Münihte sürmekte olan TKP/ML davasında 129 /b maddesince  yargılanan Dr. Banu Büyükavcı`nın kişisel durumuna dair …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir