Kon-Kurd Yöneticisi Yılmaz Orkan’a Özgürlük!

orkan

İSVİÇRE|26-03-2013| Emperyalist-Kapitalist sistemin, dizginsiz ve

acımasız sömürüsü sonucu, küresel ekonomik kriz ve sosyal yıkım politikaları, özellikle devrimcileri ve tüm ilerici kesimleri yok etme ve sindirme politikalarının yanında, hukuksuz tutuklama, gözaltı ve iade girişimleri de  hız kesmeden devam etmektedir.

Sözde “Avrupa insan hakları” anlaşmaları, BM, Cenevre sözleşmeleri olmasına rağmen, dün Kürt siyasetçisi Metin Aydın İsviçre polisi tarafından tutuklanmış, uzun bir dönem yapılan tüm hukuksal girişimler sonuçsuz kalınca Almanya’ya iade edilerek, uzun yıllar hapis cezası yatırılması ve Türkiye’ye iade edilmesine olanak oluşturulmuştur.

Hızını alamayan sistem devrimci ve yurtsever güçlere yönelik saldırıları devam etmektedir. Avrupa’nın merkezi Paris’de üç Kürt devrimci kadının katledilmesi, Başak Şahin’in Hırvatistan’da, Zeki Gürbüz Yunanistan’da polis tarafından hukuk dışı gözaltına alınmış olması sonrasında, politik göçmen kurumlar tarafından ortaya konulan tepki ve yapılan hukuksal girişimler sonucu, aylarca tutuklu kalan, Başak Şahin ve Zeki Gürbüz serbest bırakılmıştır.

Sistem kendine muhalif olanı Interpol “kırmızı bülten” aramasıyla politik göçmenlerin yaşam alanı daraltılmakta ve uluslarası dolaşma hakkı elinden alınmakta, uzun zamandır Avrupa ülkelerinin başta Kürt yurtsever harekete ve devrimci kurum ve faaliyetçilerine yönelik baskıcı terörü hızını kesmeden devam etmektedir.

Bunun son örneği bugün İspanya devleti’nin kırmızı bülten araması talebi üzerine, Belçika hava alanında, Dünya Sosyal Formuna katılmak için Tunus’a gitmek üzereyken gözaltına alınan, Avrupa Kürt Dernekleri Konfederasyonu nun (KON-KURD) başkan yardımcısı Yılmaz Orkan idi.

Yılmaz, yıllardır başta Brüksel ve Strasbourg’daki Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyi olmak üzere, çeşitli uluslararası platformlarda aktif çalışmalar yürütmüş birisi olması nedeniyle,  bu tutuklama hukuk dışı adaletsizliğin en önemli örneği durumundadır.

Biz politik Göçmen kurumlar olarak; Avrupa’da artan ırkçı faşist saldırılara, hukuk dışı tutuklamalara ve iadelere  karşı, tepkimizi ve sesimizi yükseltmeli ve  ortak eylemler örgütlemeliyiz.

Yılmaz Orkan derhal serbest bırakılmalıdır!

Politik Göçmenler üzerindeki her türlü baskılara son verilmelidir!

 

İsviçre Türkiyeli İşçiler Federasyonu (İTİF)

İsviçre Yeni Demokratik Gençlik (YDG)

İsviçre Yeni Kadın

İsviçre Uluslararası Politik Tutsaklarla Dayanışma Komitesi (UPOTUDAK)

26.03.2013

610 kez okundu.

Check Also

Başsağlığı : İz bırakan gazeteci Celal Başlangıç unutulmayacak!

Avrupa Sürgünler Meclisi ( ASM ) olarak sürgünde yaşamak zorunda bırakılan değerli ve saygın gazeteci …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir