Kolu kırık ‘medeniyet’ İlhan Koman’ın Istanbul’da heykelinin kırılması üzerine…‏

dogan@ozguden.be (dogan@ozguden.be)
21.07.2014
cats
İsrail’in Gazze’ye saldırısını protesto edenler İsrail Başkonsolosluğu’nun önünde eylem yaptı. Guptan bazı kişiler,
konsolosluğun bulunduğu plazanın önündeki İlhan Koman’a ait Akdeniz heykelini yıkmaya çalıştı, başaramayınca tahrip etti.
Istanbul, 18 Temmuz 2014
Kolu kırık ‘medeniyet

1986’da İsveç’in başkenti Stockholm’de yitirdiğimiz heykeltıraş İlhan Koman’ın ‘Akdeniz’ heykeli, sanatçıya, ‘Arture’leriyle tanınan sanatçımız Yüksel Arslan ile birlikte 1981 Sedat Simavi Vakfı Görsel Sanatlar Ödülü’nü getirmişti.

Geçen gün, her nasılsa “medeniyet değerleri uğruna” yapılan politik protestoların kurbanı haline gelen ve sağ kolunu yitiren ‘Akdeniz’, bir bakıma, üretildiği günden bu yana türlü nedenlerle sıkıntı çekmişti.

Anıtkabir’in doğu kanadına 1952-54 yılları arasında taş rölyef de işlemiş bulunan ve kimi yapıtları New York MoMA ve Stockholm Moderna Museet ile Paris’teki Musee d’Art Moderne de La Ville gibi yapılarda koruma altına alınmış heykeltıraş Koman, 2005’ten bu yana İstanbul Levent’teki Yapı Kredi Plaza önüne rastlayan geçici ve tartışmalı ikametgâhında tahrip edilen bu 4 tonluk heykel için, İstanbul’daki atölyesinde 1978-80 yılları çalıştığı sırada, 12 milimetre kalınlığında toplam 112 adet metal levha kullanmıştı.

Tam metin: http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kultur-sanat/96493/Kolu_kirik__medeniyet_.html

 koman

363 kez okundu.

Check Also

T.C. TARİHİ SÜRGÜN VE KATLİAMLAR TARİHİDİR !

T.C. TARİHİ SÜRGÜN VE KATLİAMLAR TARİHİDİR ! Türk Devletinin kuruluşundan günümüze kadarki 100 yıllık tarihi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir