KOBANE’YE BİR DAYANIŞMA ÇIĞLIĞI DA GIESSEN’DEN!

OLYMPUS DIGITAL CAMERAGANİME GÜLMEZ

26 Eylül Cuma akşamı Giessen Belediye Binası önünde, Mezopotamya Kültür Merkezi tarafından bir çadır açıldı. Kobane saldırılarını ifade eden resimler de çadırın etrafına asıldı.
Cuma akşamı tam da Belediye Binası içerisinde gerçekleşen Kürtçe bir konserin ardından; konsere katılan Şehir Parlamentosu Üyeleri-çeşitli kurum temsilcileri, dışarıya çıktıklarında bu dayanışma çadırıyla karşılaştılar. Giessen,Wetzlar ve çevre bölgelerden gelen insanlar dayanışmanın bir parçası oldular. Çadır gece 1’e kadar açık kaldı.
27 Eylül Cumartesi günü saat 10’da tekrar aynı yerde buluşuldu. Ağustos ayında Ezidi-Süryani-Alevi, daha bütün inançlara ve milliyetlere yapılan baskılara,sindirme-katletme politikalarına karşı yapılan mitinglerin ardından(3 miting gerçekleşmişti), bugün gerçekleştirilen miting; benzeri görülmemiş bir MOZAİKTİ.
Kürtler, devrimci-demokratlar; bayrakları, pankartlarıyla, Süryaniler, Ezidiler; ellerinde tahtadan yapılmış kırmızı haçlarla, amblemli tişörtlerle meydandaydı. Yüzlerce bayrak-döviz, yüzlerce haç ve yüzlerce insan; rengarenk bir görüntüyle yürüyüşe geçti. Yaklaşık 2 saat süren yürüyüş, çarşıdaki kalabalık insan kitlesinin durup-dakikalarca merakla bakacağı bir renk cümbüşüydü. Yaya köprülerinden geçen onlarca insan, kortej ilerleyene kadar dikkatle-merakla durup, kortej gözden kaybolana kadar izledi. Keza çarşıda bulunan yüzlerce insan, kortejin uzunluğu-renkliliği karşısında şaşkındı; bunun ne yürüyüşü olduğunu anlayana kadar bekleyebildi.
Saat 14’ten 16’ya kadar süren yürüyüşün ardından da, saat 18’e kadar; Partiler’in, kurum temsilcilerinin yapacağı konuşmalara yer verildi.
Tüm yürüyüş esnasında, bütün katılımcıların sesini birleştiren sloganlar; “Yaşasın Enternasyonal Dayanışma”, “Savaşlara Son, Halklara Özgürlük”, “Barış-Özgürlük, Hemen Şimdi” sloganlarıydı. Bütün farklılıklarına rağmen, tüm katılımcılar bu sloganları ortak ve yürekten haykırabildiler.
Bugün Giessen’de, sayısı en az bine yakın bir kitle; özelde Kobena’ya, genelde Ortadoğu’da ezilen-katledilen tüm halklara “bir dayanışma çığlığı da bizden” diyerek, çığlığını gerçekten birleştirebildi!

633 kez okundu.

Check Also

ASM Yürütme Kurulu 9. Toplantısı Gerçekleşti

Dünyada emperyalistler arası savaş ve işgallerin sürdüğü, silahlanmaya yönelik askeri bütçelerin artırıldığı, 16-18 Şubat tarihleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir