İsyana devam ! Taksim ve Ankara’da müdahale, onlarca gözaltı var

ankara-da-da-siddet-le-anildi-6104344_400istanbul Haziran ayaklanmasının birinci yılında Türkiye ve Türkiye Kürdistanında ezilenler, isyanda. Polisin öğle saatlerinden beri sürdürdüğü yoğun saldırılara rağmen, ezilenler,devrimciler,gençler  Taksim ve bölgesini terk etmiyor, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam”, “Gezi şehitleri ölümsüzdür” sloganlarını atıyorlar.

Gezi direnişinin birinci yıldönümü dolayısıyla bugün Taksim ve Ankara’da yapılan eylemlere polis saldırıda bulundu. Taksim’de en az 48 gözaltı olduğu bildiriliyor. İzmirde 50 gösterici ve Ankarada da onlarca gözaltı olduğu bilgileri gelmekte.

Gezi direnişinin yıldönümünde Taksim’e giriş yasaklandı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan gün içinde tehdit ederek, , “Eğer buraya gelme gibi bir durama gelirseniz güvenlik güçleri kesin talimat almıştır gereği neyse A’dan Z’ye yapılacaktır” demişti.,

Erdoğan’ın talimatına uyan polisler, akşam saatlerinde halka coplarla saldırmaya başladı.   İstiklal Caddesi’nin birçok noktasında halkı darp ederek gözaltına alan polisler basın mensuplarının görüntü almasını da engelliyor. İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’ne göre İstiklal Caddesi’ndeki müdahalede en az 48 kişi gözaltına alındı. İlk bilançoyu veren Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi, 26 kişinin gözaltına alındığını duyurmuştu.

İstiklal Caddesi’nden Taksim Meydanı’na çıkmaya çalışan Avusturyalı iki turistin de gözaltına alınanlar arasında olduğu bildirildi.  Talimhane tarafından Gezi Parkı’na bakan bir binaya “Korkmayın” yazılı pankart asan 3 kişi de polis tarafından gözaltına alındı.

Polis, Mis Sokak’a girerek bazı işyerlerine baskın düzenlemeye çalıştı. Gözaltı sırasında bir kadının darp edildiği görüldü. En az 4 kişinin gözaltına alındığı sırada yaşlı bir kişi ise baygınlık geçirdi.

Yine İstiklal Caddesi üzerinde “Lice’den Gezi’ye direnişe bin selam”, “Bijî tekoşina Gezi”, “Bijî tekoşina Lice” sloganı atarak yürüyen halk da sivil polisler tarafından coplarla darp edilerek gözaltına alındı. Polis gözaltı yaptığı sırada haber takibi yapan gazetecilere de coplarla saldırdı.

Gün içinde  HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Gezi olaylarında yaşamını yitirenlerin anısına, elinde bir buket papatya ile Taksim’e gelerek parka girmek istedi. Polis ile Önder arasında bir süre tartışma yaşanırken, Önder polis çemberi arasından geçerek kendisini takip eden gazetecilerle birlikte, parkın içindeki bir kayanın üzerine çiçekleri bıraktı.  Önder, “Çiçekleri yitirdiklerimizin anısına bıraktım” dedi ve parktan ayrıldı.

Ankara’da Gezi direnişinin yıldönümü dolayısıyla Kızılay Meydanı’nda toplanan kitlelere polis saldırıda bulundu. Tazyikli su ve gaz bombaları kullanıldı. Ankara’daki eylemler sürüyor. (ANF-ETHA-AHM )

ydgizmirankaraistanbul

 

307 kez okundu.

Check Also

Freedom protests for Ecevit Piroğlu in Europe

Freedom protests for Ecevit Piroğlu in Europe One of the demonstrations held in front of …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir