İnterpol nedeniyle Almanya’da tutuklanan politik mülteci İnan Doğan için Brüksel’de eylem

belcika-2-180x135

BELÇİKA- 2010 yılında Belçika’ya siyasi sığınma talebinde bulunan ve oturum hakkı verilmiş olan siyasi sürgün İnan Doğan, Almanya’nın Hamburg kentine yolculuk ettiği sırada 15 Aralık tarihinde  Alman polisinin rutin kontrolü esnasında “interpol aranması” gerekçe gösterilerek tutuklanmıştır.

Türk devleti en açık şekliyle faşizmin yasalarını uygulamakta, kendi gibi düşünmeyen herkesi, “terörist, vatan haini” göstermek istemekte, yurtdışında iltica talebinde bulunan ayrımsız tüm politik tutsakları İnterpol’e “terörist “ diye tutuklanmasını ve kendilerine iade edilmesi istenmektedir.

Bu keyfi bildirimler sonucu onlarca, hatta yüzlerce ilerici, aydın, devrimci ve yurtseverin oturumları olduğu halde keyfi tutuklanmasına yol açmaktadır. İnan Doğan da bunlardan bir tanesidir.

Belçika’daki Türkiye ve T. Kürdistanlı kurum ve göçmenler; İnan Doğan serbest bırakılana kadar eylemlerine devam edeceklerini ifade ettiler.

Bu eylemlilikler kapsamında dün (27 Aralık`ta ) İnan Doğan’a özgürlük talebiyle, Belçika’nın başkenti Brüksel’de  Almanya Büyükelçiliği önünde destek eylemi gerçekleştirildi. Salı ve Perşembe günleri Brüksel’de Almanya Büyükelçiliği önünde protesto eylemlerinin devam edeceği vurgulandı.

140 kez okundu.

Check Also

Freedom protests for Ecevit Piroğlu in Europe

Freedom protests for Ecevit Piroğlu in Europe One of the demonstrations held in front of …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir