25 Aralık 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

ychcqksb

  • Türkiyede faşist baskıların ivmesi giderek artmakta. Erdoğan ve AKP Hükümetinin muhalif tüm toplumsal kesimlere yönelik azgın saldırı ve tutuklatma furyası hızından bir şey kesmiyor.Türk milliyetçiliğinin körüklendiği, Kürt Ulusuna düşmanlığın arttığı, aydınların ve sanatçıların tutuklandığı, işçi, emekçi ve devrimci sosyalist kesimlere yönelik günlük tutuklama operasyonlarının yapıldığı, Hapishanelerde hak ihlallerinin ve işkencelerin sistemleştirilerek uygulandığı bir süreç yaşanıyor.
  • Baskı, işkence ve tutuklama şeklinde süren devlet zulmüne karşı direnişler, açlık grevleri ve karşı koyuşlarda sürmekte.
    Tutuklanarak Hapishaneye atılan Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı`nın başkanı olduğu Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi günlük raporlar yayımlıyor. 

25 Aralık 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

25 Aralık 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(12/314) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

24 Aralık 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, 6 Eylül 2018 tarihinde Mardin’in Nusaybin ilçesi kırsal alanında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 1 militanın öldüğü öğrenildi.

(12/315) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

24 Aralık 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kars T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Divan Üyesi Mülkiye Birtane’nin isteği ve iradesi dışında Elazığ T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’ne sevk edildiği öğrenildi.

(12/316) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 776 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 24 Aralık 2018 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

24 Aralık 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt ve Acun Karadağ) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Cemal Öksüz ve Bengisu Demirel) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 24 Aralık 2018 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(12/317) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

3 Ağustos 2018 tarihinde ‘güvenlik soruşturması’ ve ‘arşiv taraması’ gerekçe gösterilerek Sarıyer İlçe Sağlık Müdürlüğü’ndeki işinden atılan Türkan Albayrak, 24 Aralık 2018 tarihinde işe geri dönmek için yaptığı basın açıklamasının ardından Sağlık Müdürlüğü önünde oturma eylemi yapmak istedi. Oturma eylemine müdahale eden polis, Türkan Albayrak’ı gözaltına aldı. Türkan Albayrak’ın aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi. Bu son gözaltı ile beraber Türkan Albayrak 64. kez gözaltına alınmış oldu.

(12/318) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

24 Aralık 2018 tarihinde, KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için İstanbul’da Bakırköy Meydanı’nda oturma eylemi yapmak isteyen Nursel Tanrıverdi polisin müdahalesi sonrasında gözaltına alındı.

(12/319) Diyarbakır’da Afiş Asarken Gözaltına Alınan Kişi…

24 Aralık 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, tutuklu gazeteci Ferhat Parlak ile ilgili olarak “Silvan Belediyesi’ndeki Usulsüzlüğü Ortaya Çıkaran Gazeteci Ferhat Parlak 10 Nisan 2018 Tarihinden Bu Yana Mahkemeye Çıkartılmadı” şeklindeki afişleri, Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde asmak suretiyle ‘halkı galeyana getirme’ ve ‘örgüt propagandası yapma’ gerekçeleriyle, Ferhat Parlak’ın kardeşi Serhat Parlak’ın 21 Aralık 2018 tarihinde gözaltına alındığı ve aynı gün içinde 260 TL para cezası verilerek serbest bırakıldığı öğrenildi.

(12/320) Avusturyalı Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Avusturyalı gazeteci Max Zirngast ile Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) üyeleri Mithatcan Türetken ve Hatice Göz hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianame Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 24 Aralık 2018 tarihinde kabul edildi. Mahkeme ayrıca 3 kişinin de yurtdışı yasağı şartıyla serbest bırakılmasına ve davanın ilk duruşmasının 11 Nisan 2019 tarihinde görülmesine karar verdi.

Max Zirngast, Mithatcan Türetken ve Hatice Göz 11 Eylül 2018 tarihinde Ankara ve Hatay’da yapılan ev baskınları sonrasında gözaltına alınmış ve 21 Eylül 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklanmışlardı.

(12/321) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

24 Aralık 2018 tarihinde Ağrı merkezli bir soruşturma kapsamında 9 ilde düzenlenen operasyonlarda KHK ile meslekten ihraç edilmiş 14 eski polis memuru; Ankara’da ByLock kullandıkları iddiasıyla 14 öğretmen gözaltına alındı.

Muğla merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 11 kişiden 9’u 24 Aralık 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 2 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(12/322) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

“Balyoz” ve “İstanbul KCK Ana Davası”nın görüldüğü mahkemenin heyetinde de yer almış olan Yargıtay eski üyesi Ali Alçık hakkında, ilk derece mahkemesi sıfatıyla Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nde açılan davanın karar duruşması 24 Aralık 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Ali Alçık’ı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 12 yıl hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme hükümle birlikte Ali Alçık’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Etik Komisyonu eski üyesi ve Polis Akademisi Bilimsel Araştırma ve Yayın Kurulu eski Başkanı Prof. Dr. İbrahim Cerrah hakkında Ankara 18. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 24 Aralık 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 12 yıl 9 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme hükümle birlikte sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Fetullah Gülen’in ve Zaman gazetesi ile Samanyolu televizyonunun avukatlığını yapan Hasan Günaydın hakkında İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 24 Aralık 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme ayrıca hükümle birlikte sanığın tahliyesine karar verdi.

(12/323) Hakkında Soruşturma Açılan Sosyal Medya Hesapları…

İçişleri Bakanlığı 24 Aralık 2018 tarihinde yaptığı bir açıklama ile 17 Aralık 2018 ile 24 Aralık 2018 tarihleri arasında 302 sosyal medya hesabı ile ilgili çalışma yapıldığını ve 270 kişi hakkında yasal işlem yapıldığını duyurdu.

(12/324) Lice’de Sokağa Çıkma Yasağı…

Diyarbakır Valiliği 24 Aralık 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile Lice ilçesine bağlı 2 köyde ve 5 mezrada 23 Aralık 2018 saat 06.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar ilan edilen sokağa çıkma yasağını 24 Aralık 2018 saat 24.00 itibarıyla kaldırdı. Sokağa çıkma yasağının kaldırıldığı köyler ve mezralar: Birlik, Şenlik köyleri; Miaran Komu, Kılaraş Komu, Şakan, Ayaz, Akçapınar mezraları.

(12/325) Sunucu Fatih Portakal’ın Osmanlı Ocakları Üyeleri Tarafından Tehdit Edilmesi…

FOX TV kanalının haber sunucusu Fatih Portakal’ı protesto etmek için Osmanlı Ocakları’na üye bir grup 24 Aralık 2018 tarihinde, İstanbul’un Zeytinburnu ilçesinde bulunan FOX TV binası önünde bir eylem yaptı. Eylemde konuşan Osmanlı Ocakları Kurucu Genel Başkanı Kadir Canpolat, “Ülkemizi her fırsatta karıştıranlar bilmelidirler ki evinde en az yüzde 52 dişlerini sıkarak bekleyenler var” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise 17 Aralık 2018 tarihinde Konya’da yaptığı konuşmada Fox TV’nin haber sunucusu Fatih Portakal hakkında şunları söylemişti: “Birileri çıkmış, portakal mıdır, mandalina mıdır, narenciye midir nedir? Sokağa çağırıyor. Haddini bil haddini, bilmezsen haddini bu millet patlatır enseni”.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

128 kez okundu.

Check Also

Freedom protests for Ecevit Piroğlu in Europe

Freedom protests for Ecevit Piroğlu in Europe One of the demonstrations held in front of …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir