Göç Yollarında Ölen Kaçaklar anıldı !

20 Haziran Dünya Mülteci Yıldönümünde Göç Yolunda hayatını kaybedenler anıldı.

İnnsbruck’ta Açlık Greviyle dayanışma Platformu, Dünya Göçmenler günü dolayısıyla şehir merkezin de Miting ve basın açıklaması yaptı.

Bu gün 20 Haziran Dünya Göçmenler günü(Kaçaklar günü) , daha iyi ve onurlu bir yaşam-gelecek arzusuyla hayatlarını kaybedenleri aniyoruz.

Bu anlamda, 23.000 ölen kaçaklar için, 230 mezar lambası sembolik olarak Anna-Saulede yakıldı. Ölen Kaçakların isimleri tek tek FREIRAD (“Avrupa ölümü” bağlamında hazırlanmış program) tarafından sunuldu.

Ayrıca, Viyana’daki polis gözaltı merkezinde vefat eden Bürglkopf ve Schwechat sınırdışı kampında bulunan kişilerin yanı sıra mevcut sürgünlerden yine etkilenen tüm kişiler de anıldı.

İnsanlık tarihinin temel bir unsuru olan göç, bugünün Avusturya topraklarını sömürgeleştirilmelerinin başından beri şekillendirildi. Göç, Avusturya’dan çok daha eskidir, ancak göçün sınır ötesi bir göç olarak belirlenmesi ve sorunsallaştırılması, ulus-devletin gelişimi ile yakından bağlantılıdır.

BM raporuna göre, dünya çapında 68,5 milyon insan 2018 ortaların da ülkelerinden göç etmek zorun da bırakıldı.  Sömürge-yarı sömürge, işgal ve çatışmalı, etnik ve inanc çatışmalı ülkelerden-coğrafyalardan mültecilerin % 85’ini oluşturuyor.

Göçmenlerin kendi yaşam alanlarını bırakıp yeni yaşam alanı arayışları tarihsel bir olgudur. Bu gerceklik bugün de gerçeklik olarak karşımızda. Sığınmacı-Mültecilerin göç hikayeleri acı-hüzünle iç icedir. Birçoğu, savaştan , zulümden, iklim – doğal felaketlerden, aclık-susuzluk, ekonomik, inanac, milli baskı vss… daha  iyi yaşam koşulları için umut nedeniyle Akdeniz’i geçmek durumunda. Fakat Akdeniz ve sınırlar Sığınmacı ve mülteciler icin hiç de gecilmesi kolay değil. Emperyalist ülkelerin sınırlardan geliştirdikleri yeni teknolojik ve  güvenlik sistemiyle sığınmacıları adeta ölüme sürüklemekteler. Bir çok sığınmacı Akdenizi geçmek için hayati tehlike altında girişimlerde bulunuyor.

2000 yılından bu yana (2014 yılına kadar), doğudan Akdeniz’e gecerken 3,840’ı olmak üzere  ve Akdeniz den Avrupa’ya ulaşmaya çalışırken tahminen 23 bin kişi öldü.

44 kez okundu.

Check Also

Freedom protests for Ecevit Piroğlu in Europe

Freedom protests for Ecevit Piroğlu in Europe One of the demonstrations held in front of …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir