Devrimci Tutsakların Mahkemeleri devam ediyor…

 

images-5MÜNİH:  ( 09 Ekim 2017) tarihinde TKP/ML davasının Münih`te görülmekte olan duruşmasına devam edildi. Tutsakları sahiplenmek üzere duruşmaları takip eden yoldaşlarının ve dostlarının katıldığı dünkü duruşmada Devrimci Halk sanatçısı Pınar Aydınlar`da davayı izlemek için duruşma salonundaydı.
Türk yargısının 7 Haziran 2015  seçim döneminde HDP  Milletvekilliği adaylığı sırasında İzmir`de yaptığı seçim konuşmaları nedeniyle,  10 ay hapis cezası verdiği ve önümüzdeki günlerde hapishaneye girecek olan Sanatçı Pınar Aydınlar devrimci tutsaklarla dayanışmak için mahkemeye geldiğini açıkladı. Mahkeme çıkışında YOL TV Pınar Aydınlar ile  Türkiyedeki son sürece dair birde röportaj gerçekleştirdi.

Daha önceki duruşmalarda da HDP ve CHP den milletvekilleri, Akademisyenler, yazarlar, medya mensupları ve devrimci demokrat kurumların temsilcileri davayı izlemek ve devrimcilerle dayanışmak için Münih ” Komünistler davası” na katılmışlardı.
Türkiye`den davayı izlemek için, HDP eşbaşkanı Figen Yüksekdağ, Milletvekilleri Faysal Sarıyıldız, Ali Atalan, Feleknas Uca yanında ,CHP milletvekili Hilmi Yarayıcı,TİHV başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, İHD  temsilcileri, Av,Ercan Kanar, PŞTA, DDSB, Partizan, gibi kurum temsilcileri mahkemede bulunmuştu. Almanya ve avrupa ülkelerinden ise göçmen demokratik  kurumlar ATİK, ATİF, ATİGF,İTİF,HTİF, Yeni Kadın, YDG, Avrupa Partizan, ADHK, AvegKon, NAV DEM, AABF, SYKP, EÖC, BİR KAR, ASM  yanında YKP/ML, MLPD, DKP, Rote Hilfe,  Die Linke, OA, KPD Aufbau ve VERDİ sendikası da davayı izleyen ve yapılan etkinlik ve dayanışma gösterilerine destek verenler arasında.

15 Nisan 2015 tarihinden bu yana Alman hapishanelerinde tutuklu bulunan Devrimci Komünist tutsakların tutuklanmalarına gerekçe gösterilen 129 b maddesine istinaden “delil” lerin sunulduğu duruşma tam bir komedi. Devrimci Komünistlerin politik faaliyetler için toplandığı yerlerde takip ve gözetleme yapan Alman BKA polisinin uzaktan çektiği resimler mahkeme de “delil” olarak sunuldu. Politik çalışmalarda bulunan devrimcilerin 2013 yılında Gelsenkirchen ve Ulm kentlerinde buluşarak biraraya gelmeleri “suç” olarak gösterilmeye çalışıldı. Teknik takip ve TKÜ yoluyla ( telefon dinlemeleri) yoluyla elde edilen konuşmaların çözümlerine dayanılarak “delil” oluşturma çabalarının gülünçlüğü ve hukuksuzluğu ise tam bir skandal.

Almanyanın Münih Yüksek eyalet mahkemesinde görülmekte olan TKP/ML davasında tutsak bulunan 10 devrimci yaptıkları siyasi savunmalarla Alman Emperyalizmini ve faşist türk devletini yargılamaya devam etmekteler. Alman Mahkemelerince, Türkiyede faşizme karşı mücadele yürüten Komünist örgüt TKP/ML yi desteklemek ve onun görüşlerini propaganda etmek, yasaklı olmadığı halde Alman devletince “suç” sayılmaya çalışılarak, Alman devletinin  faşist katliamcı türk devletine nasıl destek verdiği bir kez daha açığa çıkmaktadır. 

17 Haziran 2016 tarihinde başlayan mahkeme haftada 2 gün gerçekleşen duruşmalar şeklinde devam etmekte. Bugüne kadar 3 er aylık periyotlarla uzatılan Mahkemeler için, verilen tarih 27 Nisan 2018 `e dek duruşmaların devam edeceği yönünde.
Önümüzdeki dönemde 20 Ekim, 24 Kasım ve 15 Aralık  Cuma günlerinde Münih OLG mahkemesi önünde kitlesel mitingler düzenleneceği duyurularak, tüm devrimci demokrat ilerici kamuoyuna tutsaklara sahip çıkma, durusma ve mitinglere katılma çağrısı yapıldı.

 

59 kez okundu.

Check Also

Freedom protests for Ecevit Piroğlu in Europe

Freedom protests for Ecevit Piroğlu in Europe One of the demonstrations held in front of …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir