“Dê girtîgeha Leşkerî ya Amedê ye “5 No’lu” bibe “Muzeya Mafên Mirovan!”*

diyAnkara: 78’liler Girişimi ve 78’liler Dernekleri Federasyonu bugün Diyarbakır 5 nolu askeri cezaevinin müze olması için toplanan 100 bin imzayı TBMM Dilekçe Komisyonu’ na verdi.
Birçok kurum ve kişinin desteği ile toplanan imzalar, bugün saat 13.00’de TBMM Dikmen kapısı önünde yapılan basın açıklamasıyla meclise sunuldu. 78’liler Vakfı Başkanı Celalettin Can‘ın tarafından okunan basın açıklamasında 1980 Askeri Faşist Cunta’sıyla beraber Diyarbakır Cezaevi’nde geliştirilen politikalara yer verildi.

“Diyarbakır Cezaevi’nmde yatmış olanların daha önce yayımlamış oldukları tanıklıklar, bu cezaevinin çok özel bir rejime tabi, bir tür toplama ve eziyet kampı, olarak işlev gördüğünü hiçbir kuşkuya yer bırakmayacak şekilde göstermektedir.” denen açıklamada bu cezaevinde yatan binlerce ve büyük çoğunluğu Kürt olan insanın bedensel ve ruhsal olarak örselenmiş, onlarcası katledilmiş, yüzlercesi sakat bırakıldığına, dikkat çekildi.

“Benim de hasretten ölmemem için Diyarbakır Cezaevi müze olmalı”

Basın açıklamasının ardından konuşan BDP grup başkanvekili İdris Baluken neredeyse bütün BDP milletvekillerinin 12 Eylül’de işkence tezgahlarından geçtiğini ve mağdur olduğunu belirterek kendilerinin süreçte destekçi değil taraf olduklarını vurguladı ve 100 bin imzanın sembolik olduğunu, BDP’ye oy vermiş 3 milyon kişinin metnin altında imzasının olduğunu söyledi. Ayrıca “çözüm ve barış sürecinin kalıcı olması isteniyorsa tarihle yüzleşilmesi ve hakikatlerin araştırılması” gerektiğini dile getirdi.

IMG 6782Baluken’in ardından ’84 Ölüm Orucu’nda oğlu Cemal Arat‘ı ve yine bu uğurda 4 çocuğunu daha kaybeden Sakine Ana söz aldı. Oğlunun bütün işkencelere dayandığını, insan pisliği yedirme onursuzluğuna karşı direndiğini ve ölüm orucuna girerek şehit düştüğünü anlatan Sakine Ana Diyarbakır Hapishanesi’nin müze olmasıyla anaların içinin biraz olsun rahatlayacağını belirtti. Berfo Ana‘yı da hatırlatan Sakine Ana “Benim de hasretten ölmemem için Diyarbakır Cezaevi müze olmalı” dedi.

Basın açıklamasına EHP, SDP, BDP ve Partizan destek verdi.

* Diyarbakır “5 no’lu” Askeri Cezaevi “İnsan Hakları Müzesi” Olacak!

521 kez okundu.

Check Also

53 yıllık Sürgün Doğan Özgüden’in Sürgün Yazıları adlı kitaplarının 7. cildi de yayımlandı

11 Mayıs 2024… Bugün, Doğan Özgüden ve İnci Tuğsavul’un yarım yüzyılı çoktan aşan sürgünlerinin başlangıcının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir