Basına ve Kamuoyuna!

 

 

Almanya, Mart 2015ASM logo

Avrupa Sürgünler Meclisi 2. Olağan Kongresinde aldığımız kararlar uyarınca, Sürgünlerin özgürce ülkeye dönüşünü ve insan hakları bağlantılı olarak hasta mahpusların serbest bırakılması taleplerini paylaşıyoruz.

12 Eylül cuntasının ve sonraki yılların cuntayı aratmayan baskı ve yok etme politikalarının muhatapları olan bizler, “Avrupa Sürgünler Meclisi” çatısı altında bir araya gelen sürgünler olarak;

12 Eylül sıkıyönetim askeri mahkemelerinin, Devlet Güvenlik Mahkemelerinin, Özel Yetkili ağır ceza mahkemelerinin ve hukuk dışı kararlar alan tüm mahkemelerin, halen daha geçerli olan kararları nedeniyle ülkemizden uzak tutuluyoruz. Bu kararların geçersiz sayılması ve ülkeye dönüş hakkımızın önündeki engellerin kaldırılması gereğini kamuoyuna duyuruyoruz.

Ayrıca İHD raporlarına göre, sayısı 230’u ağır olmak üzere toplam 411’i bulan hasta mahpusların bir an önce, koşulsuz tahliye edilmesi çağrısını yeniliyoruz.

DARBE KARŞITLIĞI YALANI

Darbe karşıtlığı adına kullanılan popülist dilin kamuoyunu yanıltmayı amaçlayan ikiyüzlülüğünü tekrar dile getirmeyi görev biliyoruz.

12 Eylül darbesinin göstermelik yargılamasına rağmen darbe hukuku ve ruhuna bağlılık tartışmasız sürüyor. Askeri vesayeti geriletme propagandası, mevcut iktidarın devlet aygıtının kontrolünü eline tutma amacından öte bir noktayı ifade etmediğini pek çok örnekle kanıtladı.

Mevcut iktidar söz konusu hukuk dışı mahkeme kararlarını gündemde tutarken, kırmızı bültenlerle de, sürgünlerin bulundukları ülkelerde yaşamlarına ve demokratik insani haklarına müdahale etmektedir.

SÜRGÜNÜN SONA ERMESİ

Otuz beş yıldır 12 Eylül, ardılı olarak da DGM ve ÖYM’ler gibi siyasi gericiliğin hukuk dışı tüm yargılama kararlarının sonucu olan sürgün sürecinin sona erdirilmesi ülkedeki demokrasi ve özgürlük mücadelesiyle taşıdığı bütünsellik nedeniyle de ertelenemez bir önem taşımaktadır.

Evrensel hukuk ilkelerinin tanımadığı bu hukuk dışı yargı kararlarının geçersiz sayılması ve ülkeye dönüşün önündeki engellerin kaldırılmasını talep ediyoruz. Bu bizim sürgün kimliğimizin vazgeçilmez bir hakkı, Anadolu halklarının yaşadığı büyük kopuşlara ve Kürt halkıyla savaşa karşı barışın örgütlenmesine de katkının bir parçasıdır.

Öte yandan iktidar, hasta tutsakları çözüm süreci içinde bir pazarlık malzemesi olarak kullanmaktadır. Hasta tutsakların tüm olgulardan bağımsız derhal serbest bırakılması taleplerine katıldığımızı bildiririz. ÇAĞRIMIZA KATKI

Bu doğrultuda Avrupa Sürgünler Meclisine gerek Türkiye’den gerekse Avrupa’dan, katkı ve destek sağlamış tüm kurum, kuruluş, kişi ve dostlarımıza, sürgüne zorlama cezasının bir insanlık suçu olarak sürmesine son verme çağrılarımızı yinelediğimizi duyuruyoruz.

Tarihsel bir seçim sürecine giren ülkemizin çağdaş, demokrat, insan haklarına duyarlı ve özgürlük mücadelesinin tüm bileşen güçlerinin bu çağrımıza verecekleri desteğe olan güvenimiz tamdır.

Süreç boyunca yapacağımız girişim ve taleplerdeki haklılığı savunma çağrımıza güç verecek tüm katkıları selamlıyoruz.

AVRUPA SÜRGÜNLER MECLİSİ

Rat der ExilantInnen in Europa e. V.

 

www.avrupasurgunleri.com       https://twitter.com/Surgunleri

642 kez okundu.

Check Also

“Sürgün ve Kadınlar” – Engin Erkiner

Avrupa Sürgünler Meclisi ( ASM ) Yürütme ve Yayın Kurulu üyelerimizden Engin Erkiner tarafından “Sürgün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir