Barış Bal gözaltına alındı!

mqdefaultYunanistan’da  sürgünde yaşayan Türk siyasi mülteci Barış Bal, Türk devletinin İnterpol aracılığıyla çıkarmayı başardığı uluslararası arama kararı uyarınca, Cuma günü [23.02.2015] sabahın erken saatlerinden beri, önce Evosmos Polis Dairesi, ardından (Selanik) Monastiriou Caddesi’ndeki Merkez Polis Karakolu’nda gözetim altında tutuluyor.

16 yaşından bu yana, 20 yıldır, Yunanistan’da siyasi iltica hakkı olan Barış Bal, birkaç gün önce kişisel bir nedenle (iş seyahati için pasaport almak istediğinden) polis karakoluna gitti ve Cuma günü polis kendisine başka bir meseleden dolayı Selanik’teki Yabancılar Bürosu’na gitmesi gerektiği bilgisini verdi. Orada İnterpol’den kendisi hakkında bir arama kararı olduğu bildirildi, ancak arama kararı Fransızca olduğundan ne kendisine ne de avukatına polis tarafından daha başka bilgi verilmedi. Barış Bal, arama kararı Yunanca’ya tercüme edilip Yunanistan’da sığınma hakkı elde etmiş siyasi mültecilerle ilgilenen yetkili konsey tarafından durumu incelenene (27 Ocak’a) kadar gözetim altında kalacak.

Hukuk çevrelerine göre, Barış Bal hakkında çıkartılan karar, Yunanistan’da yaşayan çok sayıda siyasi mültecinin durumunun gözden geçirilmesiyle uğraşan Türk Devleti’nin genel stratejisiyle bağlantılı. Barış Bal, yirmi iki yıl önce -on beş yaşındayken- Türk mahkemeleri tarafından “yasadışı” siyasi bir örgüte üyelik suçlamasıyla birkaç yıl hapis cezası almıştı. Ceza yürürlüğe konulmadan önce yüzerek Yunanistan’a geldi, burada siyasi iltica talebinde bulundu ve talebi kabul gördü. Küçük bir çocuğun babası olan Barış Bal, Yunanistan’da Anadolu müziğinin en tanınmış sanatçılarından birisidir. Saz, tambur ve ud virtüözüdür, konservatuarlar ve Arta’daki Geleneksel Müzikler Teknolojik Eğitim Enstitüsü’nde ders vermektedir.

Barış Bal’a özgürlük!

570 kez okundu.

Check Also

Déclaration de l’Assemblée des Exilés en Europe à propos du 100e anniversaire, L’histoire de la République Turque est une histoire d’exil et de massacres !

Déclaration de l’Assemblée des Exilés en Europe à propos du 100e anniversaire L’histoire de la …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir