AVUSTURYA SÜRGÜNLER PLATFORMU KURULDU!

 

 

Sevgili Arkadaşlar, Dostlar, Yoldaşlar

315521_516889275034337_1408953044_n

20 Nisan  günü Saat:15.00’de Bregenz-GÖTZİS’de Sürgünler Buluşuyor, toplantısını gerçekleştirdik

İlk toplantımızı 24 Şubat 2013‘de  Salzburg’da toplanmıştık. Toplantıya İnnsburg, Wörgl, Kufstein, Linz, Bregenz ve Viyana’dan  gelen sürgünler katılmıştı. Salzburg’da aldığımız karar gereğince Bregenz-Götzis’de buluştuk. Toplantıya Avusturya’nın hemen hemen her bölgesinden katılım oldu. Almanya ve İsviçre’den gelen dostlarımız ve yoldaşlarımız da aramızdaydı.

Toplantıyı Brengenz bölgesinden Engin Kılıç arkadaşımızın açılış konuşmasıyla başladı. Divan önerisiyle birlikte. Divanda   Recep Engin, Hasan Özkan ve Erdal Boyoğlu yer aldı.

Avrupa Sürgünler Meclisi Yürütme kurulu üyesi olan Erdal Boyoğlu, Toplantının amacı ve hedeflerini anlattı. Gelen sorulara cevap verdi. Toplantıya katılan arkadaşlarımız düşünce ve önerilerini sundular. Avrupa Sürgünler Meclisi’nin amaç ve hedeflerini içeren programının toplantıda dağıtılmamasını eleştirdiler.

Avusturya Sürgünler Platformu’nu oluşturmak için isimler önerildi, kendilerini öneren arkadaşlarımızla birlikte Avusturya Sürgünler Meclisi, Engin Kılıç, Şener Can, Cengiz Oğuz, Hasan Özkan, Hüseyin Aksel, Erdal Boyoğlu, Ömer Güner ile kuruldu.

Avusturya Sürgünler Platformu üçüncü toplantısını Tirol’da gerçekleştirecek. Toplantıyla ilgili bilgileri önümüzdeki günlerde paylaşacağız.

 

Toplantıya Katılan Kurum ve Dernekler.

Mezopotamya Kültür Derneği, Halkın Kurtuluşu Avrupa Temsilcisi, Avusturya 78liler Temsilcisi, Enternasyonel İşçi Derneği, Bolsevik Partizan, ADA-Linz Derneği ve  Partizan katıldı.

 

 

Avusturya sürgünler platformu olarak;

Siyasal, sosyal ve doğal felaketler nedeniyle doğdukları toprakları terk etmek zorunda bırakılmış /kalmış olan insanlar…” Birleşmiş Milletler ve Avrupa Mülteciler ve Sürgünler Konseyi gibi uluslararası kuruluşlar sürgün tanımını böyle yapmaktadırlar. Avusturya Sürgünler Platformu bu tanımı benimseyecektir.

Avusturya Sürgünler Platformu, Avrupa Sürgünler Meclisini’nin çalışma tarzını, hedef ve amaçlarını destekleyecek,verilecek mücadelenin ortak, siyasal, hukuksal ve sosyal alanlarda birlikte  çalışacaktır.

Avrupa Sürgünler Meclisi, 120 imzacının çağrısıyla 15 Aralık 2012 de Almanya’nın Köln kentinde kuruldu. 10 ülkeden 120 sürgünün katıldığı toplantıda sürgünler sorunu tartışıldı ve örgütlenme kararı alıdı.Toplantıda 23 kişinin yer aldığı bir Meclis oluşturuldu. Meclis de kendi içinde 9 kişiden oluşan bir Yürütme Kurulu seçti. Ve iki eş sözcüsünü seçti.

AVUSTURYA SÜRGÜNLER PLATFORMU

709 kez okundu.

Check Also

Hrant Dink katledilişinin 17. Yılında Nürnberg`de Anılacak!

Düzenleyicileri arasında Avrupa Sürgünler Meclisi (ASM) ninde yer aldığı 19 Ocak 2024 tarihinde yapılacak etkinlikle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir