20 Nisanda Pınar Selek davası için Uluslararası bir Sempozyum yapıldı

Francis_ilkOturum

Sosyolog-yazar Pınar Selek’in, üç kez beraat ettiği Mısır Çarşısı davasında, Berat kararına rağmen, yeniden yargilanarak, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasından sonra yurtiçi ve yurtdışında destek ve dayanışma etkinlikleri devam ediyor.

20 Nisan Cumartesi tarihinde gerçekleşen uluslararası sempozyumu Hâlâ Tanığız Platformu tarafından Cezayir Toplantı Salonu’nda düzenlendi. Platform adına Suzan Karaibrahimoğlu ile Yasemin Öz’ün platform adina aciklama yaptilar.

Pınar Selek için Avrupa’da oluşturulan uluslar arasıdayanışmanın temsilcilerinden Strasbourg Üniversitesi rektör yardımcısı Francis Kern konuşmasinda araştırmacının ifade ve yaratma özgürlüğünün dokunulmaz olması gerektiğini söyledi.

Sempozyumda akademide özgürlük, yargıda adalet, siyasette irade başlıkları altında özeldePınar Selek’in mücadelesinin düşündürdükleri, genelde Türkiye’nin bugünkü siyasi ve toplumsal atmosferi ele alındı.

suDamlasiMAsal_Dilara

Ayrica Katılımcıların soru-cevaplarla yoğun ilgi gösterdikleri sempozyum internetten canlı yayınlandı.

Sempozyum vesilesiyle Cezayir salonlarında Pınar Selek’in ‘Su Damlası’ masalının ‘foto-roman’ sergisi de açıldı. Dilara Kızıldağ’ın hazırladığı sergi 26 Nisan’a kadar açık kalacak.

548 kez okundu.

Check Also

Hrant Dink katledilişinin 17. Yılında Nürnberg`de Anılacak!

Düzenleyicileri arasında Avrupa Sürgünler Meclisi (ASM) ninde yer aldığı 19 Ocak 2024 tarihinde yapılacak etkinlikle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir