Avrupa Sürgünler Meclisi Yürütme Kurulu 8. Toplantısını gerçekleştirdi

ASM YK dün çoğunluk üyelerinin katılımıyla online olarak 8. Yürütme Kurulu Toplantısını gerçekleştirdi.

Gerçekleştirilen toplantı tarihi 10 Ekim olması itibariyle, barbarca bir saldırı sonucu Ankara Gar katliamında yaşamını yitirenler anılarak başlandı toplantıya.
Türk Devletinin Rojava`ya dönük hava saldırılarıyla sivil insanların yaşam alanlarını tahrip etmesi ve katledilmeleri, Filistin ulusal direnişi sebebiyle İsrail`in Gazza ve Filistin halkının yaşadığı alanları bombalaması ve yüzlerce sivil, savunmasız insanın katledilmelerinin yaşandığı bir süreçte; ASM ezilen ulus ve halklara yönelik saldırganlığı ve Savaş iklimiyle halkın yaşadığı alanları terkederek yeni sürgünlüğe neden olacak olan saldırgan, işgalci politikaları kınadı.

Toplantıda iki yürütme kurulu arasında yapılan çalışmalar değerlendirildi.
9 Eylül`de Paris`te yapılan Yılmaz Güney şahsında Sürgünde yitirdiklerimiz anması ve ardından yapılan Sempozyum değerlendirildi.
Mezarlık anmasının organizesi ve hazırlıklarının yetersiz olduğu, düzenleyen Devrimci kurumların eksikliği eleştirildi.

“12 EYLÜL, YILMAZ GÜNEY, SÜRGÜNLER” konulu Sempozyumun yapıldığı yerin mekan olarak elverişsizliği ve teknik hazırlığın yetersizliği ve 2. bölümde dinleyicilerin konuşmalarının uzunluğu dışında genel olarak Sempozyum olumlu değerlendirildi.
Sempozyum katılımcılarına ve hava sıcaklığının yüksekliğine karşın 70 civarında insanın Sempozyumu ilgiyle izlemesi ve katkı vermelerine teşekkür edildi.
Toplantıda önümüzdeki dönemin çalışma takvimi de ele alınarak bazı planlamalar yapıldı.
Buna göre; Aralık ayında ASM`nin kuruluşu 15 Aralık 2012`nin 11. yılı nedeniyle demokrat TV ve medyada Sürgünlük konulu programlar yapma kararlaştırıldı.
SÜRGÜN Dergisinin 6. Sayısının çıkartılması ve içeriği esasta olumlu bulundu. 7. Sayının işe 10 Şubat 2024 tarihinde Mannheim`da yapılacak ASM 7. Kongresi öncesinde çıkartılması planlandı.

ASM web sitesinin güncellenmesi olumlu bulundu. Sitede ASM açıklamalarının önemli olanlarının almanca ve ingilizce dillerinde de yayımlanması ve yerli Avrupalı kurumlarla ilişkilenerek ASM nin Sürgünler sorununda çalışan bir kurumsal kimlik olduğunun duyurulmasına yönelik bir göreve dikkat çekildi.

TC.nin kuruluşunun 100. yılı nedeniyle ” TC. nin 100 YILLIK TARİHİ, SÜRGÜNLÜK TARİHİDİR!” başlığıyla bir açıklama yayınlanması kararlaştırıldı.
Mali gündemde, Dergi, site masrafları gibi giderler ve dergiden gelen gelirler üzerine bilgilendirme yapıldı.

ASM Yürütme Kurulunun üyelerinin her birinin değişik mekan ve ülkelerde olması sebebiyle toplantıların online olarak yapılması benimsendi.

ASM YK  gelecek toplantısının 21 Kasım 2023 , Saat 19.00 da gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı.

Avrupa Sürgünler Meclisi ( ASM ) Yürütme Kurulu, ASM Kongresi öncesinde Sürgünde yaşamakta olan tüm kesimleri ASM ile ilişkilenmeye, çalışmalara katkı vermeye çağırmayı ve Kongreye davet etmeyi kararlaştırarak sonlandı.

10 Ekim 2023

113 kez okundu.

Check Also

“Sürgün ve Kadınlar” – Engin Erkiner

Avrupa Sürgünler Meclisi ( ASM ) Yürütme ve Yayın Kurulu üyelerimizden Engin Erkiner tarafından “Sürgün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir