Avrupa Sürgünler Meclisi Yürütme Kurulu 7. Toplantısı gerçekleştirildi

NÜRNBERG : Avrupa Sürgünler Meclisi Yürütme Kurulu 7. Toplantısı, 8 Yürütme Kurulu ve 2 Meclis üyesinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Toplantının 6 Mayıs tarihinde olması sebebiyle; 6 Mayısta idam edilerek katledilen Deniz, Yusuf, Hüseyin şahsında, Armenak, Kaypakkaya, Sinan Cemgil, 18 Mayıs Amed zindanı şehitleri, 1 Mayıs şehitleri için saygı duruşu yapılarak toplantıya başlanıldı.

Yapılan toplantıda; ASM faaliyetleri değerlendirildi. ASM`nin çalışma prensiblerine bağlı kalarak yürüttüğü faaliyetler ve aldığı tavırlar esasta olumlu olarak değerlendirildi.

Son süreçte Avrupa devletlerinin sürgün, mülteci, sığınmacı kesimlere dönük baskı ve geri iade işlemlerini artırmasına karşı duyarlılık yaratan ve hükümetlerin baskı politikalarını kınayan açıklamalara ve ortak çalışmalara duyarlı olunması ve ASM olarak yer alınması gerektiği kararlaştırıldı.

Sürgünler sorunlarını işleyen, Türkiye, İran ve Şili`li sürgünlerin yaşadığı sorunları ve süreçleri inceleyen, Sürgünlerle söyleşiler yapılarak SÜRGÜN Dergisinde yayımlanması benimsendi.

Seçim sürecinde ASM nin taleplerinin gündeme taşınması amacıyla yapılan açıklama ve çağrıların yapıldığı bir süreçte;  ASM Yürütmesinin bilgisi ve onayı olmaksızın ASM imzasının destekleyiciler listesinde  yazılmasının etik bir davranış olmadığı belirterek eleştirilmiştir.

Önümüzdeki süreçte yapılacak çalışmalar planlanarak, başarılı bir Yürütme Kurulu toplantısı gerçekleştirilmiştir.

Alınan Kararlar;

9 Eylül 2023 tarihinde YILMAZ GÜNEY ve AHMET KAYA`nın mezarı ziyaret edilerek aynı gün Paris`te 12 Eylül Süreci ve Avrupa`da Sürgünler konulu bir Sempozyum yapılması kararlaştırıldı.

Sempozyumda konuşmacı olarak düşünülen şahsiyetlere ve kurumlara davet gönderilecek.

SÜRGÜN Dergisinin 300 adet basılması ve 6. Sayısının Eylül 2023 e yetiştirilmesi kararlaştırıldı. Dergide yer alması gerekli yazıları Yayın Kurulu belirleyerek yazarlara iletecek. Ayrıca yazı yazmak ve katkı sunmak isteyen arkadaşların yazılarını 15 Temmuz tarihine kadar – exilrat@web.de – adresine yollamaları istendi.

ASM 7. Kongresinin 10 Şubat 2024 – Cumartesi saat 14.00 de Mannheim kentinde yapılması kararlaştırıldı.
9 Eylül Paris Sempozyumunun ve Kongre yapılacak yerin adresleri ileriki tarihlerde duyurulacaktır.

Tüm ASM meclis üyelerimizi, bileşenlerimizi ve dostlarımızı yapılacak çalışmalara katkı vermeye ve desteğe çağırıyoruz.

 

128 kez okundu.

Check Also

SÜRGÜNDE MÜCADELECİ KADIN OLMAK – Nuray Bayındır

Sürgün insanın iradesi dışında ülkesinden, doğduğu coğrafyadan, bağlı bulunduğu topluluktan uzaklaştırılmasıdır. İnsanın sevdiklerinden, yaşadığı ortamdan, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir