AVRUPA SARGÜNLER MECLİSİ “12 EYLÜL, YILMAZ GÜNEY VE SÜRGÜNLER SEMPOZYUMU”- İ.Metin Ayçiçek

Değerli dostlar, Avrupa Sürgünler Meclisi’nin hazırladığı “12 Eylül, Yılmaz Güney ve Sürgünler” başlıklı Sempozyumunun, kurumun, bu konuda, bugüne kadar gerçekleştirdiği bu tür etkinliklerinin en üretkeni olduğunu söylemek, sanırım bir abartı olmaz.
Bu kurumun kuruluşundan beri içinde görev ve sorumluluk üstlenerek yer alan onlarca kişiden biri olarak, yukarıdaki iddiamı destekleyecek çok sayıda bilgiyi aktarmak mümkündür. Ve bu sonuncu etkinlikten çıkarılacak derslerin en önemlisi, Sürgünler Meclisi’nin, kuruluşun başında ortaya attığı “sürgün” tanımına ilişkin netleşme; “sürgünlerin talepleri” temelinde giderek daha fazla ortaklaşma; bu çalışma alanının taleplerinin insanlığın kazanımları arasına girebilmesi için, giderek daha fazla çağdaş demokratik temellere dayandırılarak tanımlanması gibi başlıklarda ciddi adımlar atabildiğimizi görebiliyoruz.,
Ve sanırım en önemlisi, on yıllardır Türkiye Sol Hareketi’nin içerisinde bedel ödeyerek yer alan birbirinden farklı politik düşünce ya da iddiaya sahip devrimci örgütün, bu çabaya ilişkin çalışma alanlarında daha katılımcı olduğunu söyleyebiliriz. Avrupa Sürgünler Meclisi’nin bu sonuncu etkinliği, bu iddiamın somut kanıtı oldu diyebilirim.
Sempozyum, moderatöründen konuk tartışmacılarına ve katılımcılarına kadar farklı düşüncelere sahip farklı örgütlerden devrimcilerin buluştuğu bir platform oldu.
Etkinliğin Moderatörü Avrupa Sürgünler Meclisi eşsözcüsü Mahmut Özkan’ın tanımıyla,”siyasal düşüncelerdeki farklılıklara bağlı olmadan; insanlığın bütününü kapsayın bugünkü egemen sınıf iktidarılarının etkisini tamamen reddeden bir anlayışla özgürlük mücadelelerini yükselterek elde edilen ve eşitlikçi demokrasi temelinde buluşan ve sosyal grup ve de kişisel taleple “üyelik” talebini, üyelik olarak yeterli gören, katılımcı bir anlayışla yaygınlaştırılmaya çalıışılan bir İnsan Hakları Örgütü olarak tanımlanmaktadırr.”
Sempozyum, “farklı” konularda “farklıları” bir araya getirerek “aynıları” bulup ortaklaşmak ve çağdaş “özgürlükçü” talepleri de karşılayan bir evrensel insan hakları anlayışı içinde günümüz iktidarlarının değişik isimler altında gerçekleştirdikleri bu sömürü ve baskı aracının fiili mağdurlarına her alanda yardım elini uzatırken, diğer yandan “bu tür uygulamaların ortadan kaldırılacağı politik ortaklıklarla ilişkileri geliştirmek ve bu alanda sürdürmek amacındadır.
Sempozyumun bileşimi, bu amaçla geniş bir tabanı hedefleyerek gerçekleştirilmiştir. Vebu temelde uygulamanın başarılı olduğunu söylemek, asla abartılı bir yorum değildir. Bütün katılımcılara sevgi ve saygılarımızla.
( İ.Metin Ayçiçek )
12.09.2023

51 kez okundu.

Check Also

T.C. TARİHİ SÜRGÜN VE KATLİAMLAR TARİHİDİR !

T.C. TARİHİ SÜRGÜN VE KATLİAMLAR TARİHİDİR ! Türk Devletinin kuruluşundan günümüze kadarki 100 yıllık tarihi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir